Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4075
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "ZOSTAW SAMOCHÓD – JEDŹ AUTOBUSEM"

Piątek, 12 września 2014, 6:30
Aktualizacja: 15:16
Autor: red.
Wałbrzych: "ZOSTAW SAMOCHÓD – JEDŹ AUTOBUSEM"
Fot. Robert Bajek
"ZOSTAW SAMOCHÓD – JEDŹ AUTOBUSEM" – pod takim hasłem 20 września odbędą się w Wałbrzychu uroczyste obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Organizatorem imprezy jest Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu a patronat nad nią objął Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- 20 września chcemy symbolicznie podkreślić jak bardzo zależy nam na nowej jakości w transporcie publicznym i indywidualnym w Wałbrzychu. Kilka miesięcy temu przyjęliśmy program "Zielony Wałbrzych 2020". To jest program zmian, program decyzji, pewnych konsekwencji i determinacji w zmianie wizerunku naszego miasta, jeżeli chodzi o ekologię. Ważnym elementem tego jest rola transportu publicznego, w tym przywiązanie do elementów kultury rowerowej w mieście. Ważnym elementem jest również infrastruktura rowerowa. Ważnym elementem jest to wszystko co się dzieje wokół transportu publicznego, czyli komunikacji miejskiej. Bardzo cieszymy się z połączeń autobusowych z powiatem. Będziemy rozwijać transport autobusowy w mieście. Będziemy jeszcze poprawiać sieć przystanków, infrastrukturę przystankową, będziemy ustawiać nowe wiaty i tablice. Przywiązujemy do tego ogromną wagę. Chcemy w 2020 roku powiedzieć, że Wałbrzych to jedno z najbardziej ekologicznych miast - powiedział prezydent Roman Szełemej podczas wczorajszej konferencji prasowej, dotyczącej obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu.

W Wałbrzychu obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu organizowane są od 2005 roku. Celem tej akcji jest kształtowanie zachowań społecznych dotyczących korzystania ze środków transportu publicznego, promowanie komunikacji miejskiej i ścieżek rowerowych. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy Wałbrzycha mają co miesiąc możliwość korzystania z transportu publicznego zupełnie za darmo. Każdego pierwszego dnia miesiąca kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego mogą podróżować bezpłatnie na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dodatkowo co roku 22 września w Wałbrzychu jest też "Dzień bez samochodu", gdzie również właściciele pojazdów mogą przemieszczać się po terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej jedynie za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Tegoroczna impreza rozpocznie się od zbiórki uczestników około godziny 10.00 na wałbrzyskim Rynku. Tam nastąpi wręczenie uczestnikom okolicznościowych koszulek i parada rowerów. Następnie uczestnicy imprezy w eskorcie Policji i Straży Miejskiej przejadą na rowerach przez ulicę Kościuszki, Aleję Wyzwolenia, ulicę Wysockiego, Andersa i Ratuszową na Aqua-Zdrój. Tam organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. Będą konkursy - między innymi wiedzy o ekologii, komunikacji miejskiej i Europejskim Dniu bez Samochodu, odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod nazwą "Bez spalin w Wałbrzychu - zielone miasto" i rozstrzygniecie konkursu „Konduktor na medal”. Odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, będą występy grup tanecznych, wystawa prac plastycznych, emisja filmu pod tytułem "Miasto w ruchu", prezentującego skutki zatłoczenia miast a także warsztaty bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym.

- Zaczęliśmy poważne przygotowania do stworzenia sieci międzygminnych dróg rowerowych. Udało się znaleźć porozumienie między Walimiem, Jedliną, Wałbrzychem, teraz dołączyła jeszcze Świdnica. Znaleźliśmy sposób podziału kosztów do tego, aby stworzyć koncepcję, a za chwilę dokumentację ścieżek rowerowych, łączących Walim, Jedlinę, Wałbrzych i Świdnicę nie wzdłuż dróg, ale same te ścieżki będą drogami niezależnymi. Od ronda Julianów będą polami wytyczone rowerowe trasy asfaltowe o takim standardzie, jaki jest obecnie w niektórych rejonach Polski - nad morzem, czy w Niemczech. Będą to trasy rowerowe z nawierzchnią, oświetleniem, punktami odpoczynkowymi, idące nie tam gdzie drogi, ale idące na przykład polami, łączące najciekawsze miejsca i miejscowości - powiedział na zakończenie konferencji prezydent Roman Szełemej

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group