Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3350
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: ZUS dla niepełnosprawnych

Czwartek, 1 września 2022, 9:35
Autor: red
Wałbrzych/REGION: ZUS dla niepełnosprawnych
Fot. organizatorzy
Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu.

I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

- Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami naszych instytucji partnerskich – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To jest akcja ogólnopolska, więc na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce, będą organizowane wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami po to żeby osoby niepełnosprawne, ich bliscy oraz opiekunowie mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Według rzeczniczki, w ramach organizowanych na terenie placówek ZUS dni będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw
Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego. Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz.

WAŁBRZYSKI ZUS zaprasza:

1 września do Walimia gdzie w Zajeździe "Hubert" w godz.: 11: 00-15: 00· odbędzie się spartakiada organizowana przez wałbrzyskie Koło Polskiego Związku Niewidomych. Na miejscu będzie można skorzystać z porad specjalistów ZUS w punkcie informacyjno-doradczym i założyć profil na PUE ZUS;

3 września do Jeleniej Góry gdzie na boisku sportowym przy ul. Noskowskiego 10-12 w godz.: ·10: 00-14: 00 odbędzie się Festyn rodzinny "Zakończenie Wakacji z JSM" organizowany przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową. Na festynie będą eksperci ZUS. Będzie można uzyskać informacje m.in. o świadczeniach z tyt. niezdolności do pracy, świadczeniu 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a także założyć profil na PUE ZUS.

14 września w Szarocinie, w Domu Pomocy Społecznej w godz.: 10:00-13:00·będą dyżurowali eksperci ZUS udzielający porad dla mieszkańców i pracowników socjalnych oraz opiekunów prawnych.

15 września w Wałbrzychu w siedzibie ZUS przy Pl. Grunwaldzkim w godz.: 11:00-14:00 Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem "Praca i Pasja". W programie między innymi: prelekcje zaproszonych gości oraz ekspertów ZUS, indywidualne porady na stanowiskach doradczych (MOPS, NFZ, PUP, ZUS), oferty aktywizacji i spędzania czasu wolnego (Multimedialna Filia Biblioteczna Podzamcze).

12-16 września w Inspektoracie ZUS w Kamiennej Górze można będzie oglądać wystawę prac osób z niepełnosprawnością z DPS w Szarocinie.

19-23 września w Inspektoracie ZUS w Kamiennej Górze kolejna wystawa. Tym razem prac osób z niepełnosprawnością z Powiatowego Ośrodka Wsparcia-ŚDS w Kamiennej Górze.

28 września w Kamiennej Górze w godz.: 11:00-13:00 w Powiatowym Ośrodku WsparciaŚrodowiskowy Dom Samopomocy eksperci ZUS będą udzielali porad dla podopiecznych i opiekunów prawnych oraz terapeutów.

Partnerami akcji ZUS są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.

Udział w wydarzeniach mogą wziąć wszyscy, którzy są zainteresowani wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram organizowanych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.

Zachęcamy również do lektury tegorocznego wydania "Informatora dla osób z niepełnosprawnościami 2022", który przygotowaliśmy wspólnie z PFRON.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
2
33%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group