Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3189
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: ZUS i sanatorium

Czwartek, 11 lipca 2019, 6:40
Aktualizacja: 14:45
Autor: red
Wałbrzych/REGION: ZUS i sanatorium
Fot. red
Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim i potrzebujesz rehabilitacji, która pozwoli ci wrócić do zdrowia a tym samym do pracy poproś swojego lekarza o skierowanie. Jeśli lekarz prowadzący leczenie stwierdzi, że taki wyjazd jest potrzebny masz szansę na to, że ZUS wyśle cię do sanatorium. Warto wiedzieć, że na skierowanie do sanatorium z ZUS czeka się znaczenie krócej niż z NFZ, a za pobyt w ośrodku nie trzeba nic płacić, bo Zakład pokrywa wszystkie koszty.

W województwie dolnośląskim na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w pierwszym półroczy 2019 roku orzecznicy skierowali 3233 osoby. W tym we Wrocławiu 1311, w Wałbrzychu 1291 i Legnicy 631.

Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS zarówno ambulatoryjnej jak i prowadzonej w sanatoriach mogą skorzystać wszyscy, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.
- Gdy jesteśmy na chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub mamy przyznaną rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, a pobyt w uzdrowisku daje nam szanse na powrót do pracy, warto pomyśleć o takiej kuracji. Wcale nie musimy korzystać z wymienionych świadczeń bo wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i dokuczają nam dolegliwości uniemożliwiajace aktywne wykonywanie swojego zawodu – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, również ten w ramach prywatnej praktyki. Dokument może być sporządzony w dowolnej formie. Może wypełnić go również lekarz w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i przesłać on-line.

- Ostateczna decyzja o tym czy należy na się rehabilitacja należy do lekarza orzecznika ZUS, jeśli jest ona pozytywna możemy zacząć pakować walizki gdyż na wyjazd z zusowskim skierowaniem czeka się bardzo krótko – dodaje Kowalska-Matis.

Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą bezpośrednio w Oddziale ZUS lub pocztą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku. Kuracja trwa 24 dni i odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Po zakończeniu rehabilitacji wydawana jest pacjentowi karta informacyjna zawierająca szczegółowy opis przebiegu leczenia oraz opinię o stanie zdrowia w perspektywie powrotu do pracy. Taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje. To ZUS ponosi całkowity koszt łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

- Trzeba jednak pamiętać, ze rehabilitowanie się na koszt ZUS to nie jest oferta dla każdego. My nie wysyłamy do sanatorium na pobyt rekreacyjny tylko czysto leczniczy, po którym możemy wrócić do pracy a to oznacza, ze emeryci o taki wyjazd starać się nie mogą – wyjaśnia rzeczniczka.

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych. Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne choroby układu oddechowego, narządu głosu - dedykowana osobom zawodowo posługującym się głosem, po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego jak również schorzenia narządu ruchu po wypadkach. Warto wiedzieć, że nie musi być to wypadek przy pracy.

Oddział ZUS w Wałbrzychu w pierwszym półroczu wydał 405 skierowania na rehabilitację ambulatoryjną dla osób ze schorzeniami narządu ruchu. Czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia wynosił zaledwie 30 dni. Na wyjazd do sanatorium czeka się maksymalnie 4 miesiące. W I półroczu 2019 r. 1291 Wałbrzyszan dostało skierowanie od ZUS. W tym 46 osoby rehabilitowały narząd głosu, 9 pań po chorobie nowotworowej gruczołu piersiowego, 63 skierowań orzecznicy przyznali pacjentom z chorobami układu krążenia, 52 na schorzenia psychosomatyczne oraz 11 układu oddechowego. Tradycyjnie najwięcej osób, bo aż 703 wyjechało do sanatoriów rehabilitować schorzenia narządu ruchu. Dwie osoby rehabilitowały urazy doznane w czasie wypadków.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group