Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5733
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Zwalczyć raka płuc

Wtorek, 29 czerwca 2021, 8:29
Autor: JAZ
Wałbrzych/REGION: Zwalczyć raka płuc
Fot. JAZ
Rusza projekt profilaktyki raka płuca na terenie województwa dolnośląskiego pod nazwą „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuca w makroregionie śląskim”.

Projekt będzie finansowany w 85 procentach ze środków europejskich. Pozostała kwota zostanie dołożona z budżetu państwa. Wartość projektu wyniesie niemal 4 mln złotych.

- Projekt ma na celu wczesne wykrycie raka płuca, a realizowany będzie przez marszałkowski szpital - Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Obejmie swoim zasięgiem obszar całego województwa. Badania wykonywane będą we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Same badania będą bezpłatne. Nie będą wymagały skierowania. Skorzystać z nich będą mogły osoby w wieku 55-74 lat, jeśli paliły przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat oraz osoby w wieku 50-74 lat, jeśli paliły przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat.

- To kolejne działania w zakresie prewencji nowotworowej podejmowane przez marszałkowskie jednostki. Z sukcesem promujemy profilaktykę raka jelita grubego poprzez wykonywanie prostych i szybkich testów na krew utajoną w kale. Chcemy się również skoncentrować na niezwykle niebezpiecznym raku płuca. U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak płuca jest trudny do leczenia. Lekarze alarmują, że nowotwór może się rozwijać "po cichu" nawet przez 10 lat, zanim pacjent zauważy objawy. Dlatego tak ważna jest, aby Dolnoślązacy mieli dostęp do tego typu badań – dodaje Marcin Krzyżanowski.

Pacjenci objęci projektem będą monitorowani pod kątem nowotworu raka płuca przez cały okres trwania projektu, tj. do listopada 2023 roku. Projekt obejmie 948 osób, a by umówić się na wizytę kwalifikacyjną należy w godzinach 8:00 – 15:00, w dni robocze zadzwonić pod numer telefonu: 71 7262525.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group