Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2613
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zwartnica – Hipeastrum – Piękna ale wymagająca

Piątek, 10 grudnia 2021, 14:29
Autor: artykuł zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Zwartnica – Hipeastrum – Piękna ale wymagająca
Fot. użyczone
Znana z zachwycających, ogromnych, kolorowych kwiatów, pojawiających się w okresie zimowym. Zwartnica, znana jest również jako Hipeastrum. Jest jedną z bardziej widowiskowych roślin cebulowych uprawianych w naszych domach. Mimo, że nie jest ona łatwa w uprawie i wymaga poświęcenia jej czasu, na pewno odwdzięczy się za atencję niesamowitymi kwiatami. Podpowiemy, jak pielęgnować roślinę, aby kwitła dłużej i bardziej obficie. A także kiedy posadzić cebulę Zwartnicy, aby zakwitła na święta. Poznaj wszystkie tajniki uprawy tej wspaniałej rośliny, a nie będzie ona miała przed Tobą żadnych tajemnic!

Nazewnictwo i pochodzenie

Zwartnica (Hippeastrum) inaczej nazywana Hipeastrum, to bylina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Rodzina ta liczy sobie ok. 70 gatunków. W naturalnym środowisku roślina porasta subtropikalne tereny od Meksyku, Peru, Boliwii aż po Argentynę i Karaiby. Dostępne w sprzedaży cebule Zwartnicy są mieszańcami, sztucznie wyhodowanymi przez człowieka. Prym w uprawie tej rośliny wiodą Holendrzy. Więcej o zwartnicy: https://gardeneo.pl/zwartnica

Wygląd

Cebule Zwartnicy są bardzo duże, w zależności od wieku rośliny, mogą osiągać średnicę nawet do 12 cm. Z każdej wyrasta od 5 do 8 długich, intensywnie zielonych, błyszczących, podłużnych liści. Spomiędzy nich wyrasta twardy, sztywny i pusty w środku pęd kwiatostanowy o wysokości nawet do 70 cm. Na jego szczycie Zwartnica wytwarza 2-4 bardzo dużych, lejkowatych, szeroko rozstawionych kwiatów, wyglądem przypominając kwiaty lilii. Mogą one osiągać od 10 do nawet 30 cm średnicy! Każdy kwiat składa się z 6 płatków, grubych i mięsistych, a ze środka wystają ozdobne, podwinięte pręciki. Zazwyczaj są one koloru czerwonego, różowego, białego lub pomarańczowego i pojawiają się przed rozwojem liści. Występują również odmiany, które są mieszańcami i ich kwiaty są wielobarwne, w paseczki lub ich kolory jaśnieją bliżej środka.

Na gardeneo znajdziesz też charakterystyki innych roślin: https://gardeneo.pl/

Uprawa i warunki

W uprawie doniczkowej obecnie spotykane są głównie odmiany mieszańcowe Zwartnicy. Wymagają one stanowiska bardzo słonecznego, z dużą ilością światła. Świetnie sprawdzi się wschodni lub zachodni parapet. Najlepiej czują się w temperaturze ok. 20-23 st. C. Bardzo dobrze rosną w podłożu próchnicznym oraz przepuszczalnym o pH 6–7. Idealnie sprawdzi się gotowa ziemia do roślin doniczkowych z domieszką perlitu. Do podłoża można dodać również pokruszonych skorupek z jajek.

Jeśli chcemy cieszyć się zdrową i silną rośliną warto zakupić cebulę, która jest duża, twarda, zwarta, bez uszkodzeń mechanicznych czy oznak choroby grzybowej. Przed posadzeniem warto cebulę dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Zapobiega to rozwojowi nicieni oraz oczyszcza ze starych, zaschniętych łusek. Bulwę sadzimy w pojemnikach niewiele większych od ich obwodu. Ważne, żeby donica miała otwory odpływowe, dodatkowo podsypane keramzytem lub łupkami starych doniczek. Wszystko po to, aby zapewnić swobodny odpływ wody i zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Cebulę sadzimy tak, aby 1/3 wystawał ponad ziemię. Staramy się nie uszkodzić korzeni, po posadzeniu podłoże dobrze ugniatamy, aby roślina była stabilnie osadzona w pojemniku. Zaraz po posadzeniu podlewamy dość oszczędnie, zwłaszcza jeśli nie wykształciła ona korzeni. Najbardziej poleca się podawanie niewielkich ilości wody do podstawki, aby nie zalać bulwy. W momencie pojawienia się kwiatostanu zwiększamy podlewanie, jednak musimy uważać, aby nie przelać rośliny.
Jeśli nie chcemy rozmnażać rośliny z nasion, po zakończonym kwitnieniu obcinamy kwiatostan przy nasadzie. Pozwalamy cebuli Zwartnicy wykształcić liście. Dzięki nim odpocznie, nabierze sił i substancji odżywczych na okres spoczynku oraz kwitnienie w następnym roku. Do czasu, aż liście zaczną żółknąć podlewamy, nawozimy raz w tygodniu i dbamy o odpowiednią ilość światła. Następnie zaprzestajemy podlewania i zasuszamy cebulę. Przez ok 2-3 miesiące pozwalamy cebuli odpocząć, trzymając ją w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w trocinach.

Ważne informacje

Roślina bardzo często jest mylona z Amarylisem, mają bowiem podobne kwiaty. Rozróżnić je można po tym, że Amarylis może mieć do nawet 12 kwiatów na jednym pędzie, a Zwartnica może ich mieć maksymalnie 4. Dodatkowo pęd kwiatowy Zwartnicy jest pusty w środku, a Amarylisa pełny. Warto zaznaczyć, że Zwartnica jest rośliną trującą! Szkodliwa jest każda część rośliny, począwszy od cebuli, korzeni, liści aż po łodygę i kwiaty.  Bardzo ważne, żeby roślinę ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci! Spożycie każdej części rośliny może powodować ostre wymioty, biegunkę oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych.

I teraz uświadamiamy sobie smutną prawdę… Prawie rok dbania o wymagającą cebulę i raptem dwa tygodnie napawania się pięknem niesamowitych kwiatów! Ale mimo wszystko dla takich widoków warto się poświęcić!  W czasie kwitnienia warto nieznacznie obniżyć temperaturę w której stoi roślina, wydłuży to żywotność kwiatów. Warto również nawozić roślinę, również po skończonym kwitnieniu. Cebula zmagazynuje w ten sposób potrzebne składniki odżywcze i następne kwitnienie może być jeszcze intensywniejsze! A jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie było ozdobione tymi niesamowitymi kwiatami na Święta Bożego Narodzenia, posadźmy cebule w październiku. Święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe, dzięki zachwycającym kwiatom Zwartnicy!

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group