Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3234
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Życie barwniejsze niż powieść. Historia mojej rodziny”

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 25 grudnia 2015, 6:50
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
To autorski program literacki Biblioteki pod Atlantami koordynowany przez Sławę Janiszewską z Pracowni Regionalnej.

Adresowany był do wałbrzyskich gimnazjalistów, a jego celem było spisanie przez uczestników historii swoich rodzin – kilku pokoleń łącznie. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w dziennikarstwie i odkryć umiejętności literackie. Projekt był okazja, aby przedstawić dzieje swojej rodziny i zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców w postaci publikacji.

Uczestnikom zapewniono pełne wsparcie merytoryczne - cykl 6 bezpłatnych warsztatów (dziennikarskich, literackich, edytorskich, historycznych), które poprowadzili profesjonaliści z danej dziedziny: Sylwia Bielawska z PWSZ, dziennikarka Elżbieta Węgrzyn i Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami.

Do finału dotarli najwytrwalsi: Julia Jędrych i Weronika Sabik, uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Wałbrzychu przy Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika oraz Agata Daraż i Emilia Jeżewska z Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu. Umiały one zachęcić członków swoich rodzin do zwierzeń i wspomnień, i potrafiły z sukcesem „przekopać” się przez rodzinne archiwa i albumy. Podczas finału projektu młode kronikarki nie dowierzały, że trzymają w rękach swoje autorskie wydawnictwo – efekt wielotygodniowej pracy.

Finalistki podkreślały, że siłą tego projektu jest to, iż stał się pretekstem do rozmów w gronie rodzinnym, dał im poczucie tożsamości, a starszym członkom rodziny radość z zainteresowania młodszego pokolenia historiami ich życia. A są to opowieści fascynujące – pojawia się prababcia, która w czasie wojny ukrywała żydów i była radiotelegrafistką w partyzantce, pradziadek, który wydobywał na kresach wschodnich ropę naftową, mama trenująca zapasy, prababcia Greczynka, która poznała pradziadka w Bułgarii, pradziadek walczący pod Monte Cassino. Uczestniczki zyskały też świadomość, w jakim wyjątkowym miejscu żyją - w Wałbrzychu splatają się losy ludzi z różnych stron świata, a historia niejednej rodziny nadawałaby się na powieść.

Projekt „Życie barwniejsze niż powieść. Historia mojej rodziny” współfinansowany był ze środków Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Z publikacją można zapoznać się w Pracowni Regionalnej PiMBP „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu oraz na stronie internetowej www.atlanty.pl.

Zdjęcie nr 1 -, uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 4, przeglądają swoje dzieło
Zdjęcie nr 2 - Julia Jędrych i Weronika Sabik
Zdjęcie nr 3 - Agata Daraż i Emilia Jeżewska z Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group