Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 5009
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno-Zdrój: 212. Rocznica Bitwy na Czerwonym Wzgórzu

Piątek, 10 maja 2019, 15:50
Aktualizacja: 15:54
Autor: Robert Bajek
Szczawno-Zdrój: 212. Rocznica Bitwy na Czerwonym Wzgórzu
Fot. Robert Bajek
Uroczystościami pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko–Włoskiej w Szczawnie–Zdroju rozpoczęły się dwudniowe obchody 212. Rocznicy Bitwy na Czerwonym Wzgórzu.

Podczas dzisiejszych uroczystości Iwona Czech - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Szczawna-Zdroju przypomniała historię bitwy, a parlamentarzyści ziemi wałbrzyskiej: Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Ireneusz Zyska zwracali uwagę na to, jak ważne jest poświęcenie dla kraju, patriotyzm i oddanie słusznej sprawie. W podobnym tonie przemawiał również Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna-Zdroju.

Pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i lokalnych, stowarzyszeń i środowisk kombatanckich, placówek kulturalno-oświatowych i środowisk patriotycznych złożyli kwiaty. Nie zabrakło Apelu Poległych, modlitwy za bohaterów i salwy honorowej oddziału wojskowego z Garnizonu Wrocław.

Przypomnijmy: Bitwa na Czerwonym Wzgórzu, nazywana też czasem Bitwą pod Strugą miała miejsce 15 maja 1807 roku. Oddziały ułanów pułku Legii Polsko-Włoskiej, przemianowanej następnie na Legię Nadwiślańską, dowodzone przez majora Piotra Świderskiego uderzyły na kilkukrotnie liczniejsze wojska pruskie, którymi dowodził major Losthin. Bohaterska szarża polskich lansjerów przeszła do historii, a oddziały pruskie zostały rozgromione.

W ramach obchodów 212. Rocznicy Bitwy na Czerwonym Wzgórzu jutro o godzinie 10.30 odbędzie się przemarsz rekonstruktorów ulicami Szczawna-Zdroju, a o godzinie 15.00 pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej rozpocznie się inscenizacja bitwy, po której będzie można zwiedzić obóz rekonstruktorów.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
2
20%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group