Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3096
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 3 Maja w czasie pandemii

Poniedziałek, 4 maja 2020, 6:41
Aktualizacja: Wtorek, 5 maja 2020, 8:41
Autor: JAZ
Wałbrzych: 3 Maja w czasie pandemii
Fot. UM Wałbrzych
Tegoroczne uroczystości obchodów 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały zupełnie inny przebieg niż zazwyczaj. W dobie koronawirusa, były to też jednak pierwsze oficjalne uroczystości, na które zostały zaproszone wałbrzyskie media.

Tym razem nie zobaczyliśmy pięknej ulicznej parady, która zawsze zdobiła to święto. Kiedy w zeszłym roku, gdzieś w tłumie widzów, dało się słyszeć głos, że jest to już zbyt nudne, rutynowe, tak dzisiaj, po tych kilku tygodniach przebywania w domu, większość chętnie zobaczyłaby takie wydarzenie na żywo. To pokazuje, jak warto doceniać to co mamy w chwili obecnej. I tak symbolicznie można się również odnieść do obchodów związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Wtedy też ludność utraciła coś, co na ponad sto lat przekreśliło jej marzenia o życiu w suwerennym kraju. Wtedy też dopiero po trzecim zaborze i surowych restrykcjach oprawców doceniono co to wolność. Miejmy nadzieję, że okrągła 230. rocznica będzie miała już zupełnie inny przebieg.

Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania państwa polskiego przed utratą suwerenności. Był to w owym okresie dokument przełomowy, daleko wyprzedzający epokę. Warto pamiętać, że Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Miała dać ojczyźnie czas na swobodną odbudowę państwowości. Paradoksalnie jednak przyspieszyła kolejny rozbiór. Mocarstwa, które widziały w niej zagrożenie dla swojej dominacji, doprowadziły do ponad 100-letniej okupacji ziem polskich. Pomimo przeciwności losu, konstytucja ta stała się zalążkiem do powstawania późniejszych dokumentów tego typu w naszym kraju. Postępowe zapisy w majowej ustawie, w perspektywie czasu, pozwoliły Polsce trwać w swojej państwowości.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
40%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group