Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: 31 grudnia – Sylwester

Wtorek, 31 grudnia 2013, 12:00
Aktualizacja: Wtorek, 30 grudnia 2014, 7:49
Autor: opr. Ina
Świat: 31 grudnia – Sylwester
Fot. red.
Huczne zabawy, toasty, sztuczne ognie i noworoczne życzenia – to wszystko przed nami. A jak dzisiejszą noc spędzają obywatele innych państw?

Sylwester to noc z 31 grudnia (wtedy obchodzimy imieniny Sylwestra) na 1 stycznia, kiedy to świętujemy koniec starego roku i początek nowego.

Samo święto pożegnania starego roku i powitania nowego narodziło się dopiero na przełomie XIX oraz XX wieku. Początkowo obchodzili je tylko bogatsi, później jednak noc zaczęli świętować wszyscy. Obecnie organizowane są bale sylwestrowe i spotkania, celebrujące ową noc, podczas której nie brakuje tańców, szampańskich toastów ani sztucznych ogni.

Hiszpanie - zgodnie z tradycją - wychodzą o północy na główny plac miasta, by zjeść 12 winogron w rytm uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą wejść w nowy rok. Włosi natomiast żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę, która ma przynieść szczęście. Bardzo istotne jest dla nich, kogo spotkają jako pierwszą osobę w nowym roku. Kobiecie przynosi szczęście spotkanie mężczyzny, a mężczyźnie spotkanie kobiety. Podczas sylwestrowej zabawy, tuż przed północą, każdy Włoch powinien także zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy (symbolizuje ona pomyślność i dobrobyt. W Grecji świętowanie sylwestrowe zbiega się z czasem dawania sobie prezentów - dniem św. Bazylego. Dzieci pozostawiają przy kominku buty z nadzieją, że św. Bazyl przyniesie im podarunki. Filipińczycy natomiast spędzają sylwestra przy uroczystej kolacji, podczas której cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Kultywują oni tradycję, która mówi, że na stole powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group