Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3392
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 6–latkowie z Wałbrzycha idą studiować!

Poniedziałek, 26 września 2011, 15:38
Aktualizacja: 15:39
Autor: PAW
Wałbrzych: 6–latkowie z Wałbrzycha idą studiować!
Fot. red
Wybitna kadra profesorów wyższych uczelni, interaktywna nauka od fizyki po paleontologię, 10 wykładów i około 100 godzin specjalistycznych warsztatów w ciągu 10 miesięcy roku akademickiego – w Wałbrzychu startuje Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS. Najmłodszy student może mieć 6 lat. Najstarszy 12. Właśnie rozpoczął się nabór.
– Oprócz profesorów oraz doktorantów zajęcia na naszym uniwersytecie będzie prowadziła także znana z telewizyjnego ekranu sędzia Anna Maria Wesołowska – zdradza szczegóły Anna Lenkiewicz–Budny, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS.

Uniwersytety Dziecięce cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pierwszy tego typu uniwersytet powstał w 2002 roku w Niemczech. W Polsce liczba ośrodków Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie ostatnich 2 lat (dziś jest ich 25). To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem dzieci, ale także i rodziców, cieszy się tego typu forma zajęć edukacyjnych.

Cel Uniwersytetów jest prosty: nauczać, ale nie tylko za pośrednictwem podręczników. Młody student poszerza swoją wiedzę poprzez praktykę, przeprowadzane doświadczenia, eksperymenty, ale także dzięki interaktywnej zabawie. Taka forma nauki sprawia, że dzieci kończą zajęcia z uśmiechem na twarzy i - przede wszystkim - ze zdobytą wiedzą. Na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS w Wałbrzychu najmłodszych naukowców w kraju uczyć będą prawdziwi profesorowie oraz doktoranci.

- Dzieci są ciekawe świata i chcą się uczyć. Ale uczyć w sposób dla nich zrozumiały i najbardziej interesujący. Trudno oczekiwać od 6, czy 8-latka, że z łatwością będzie pochłaniał wiedzę z podręczników. Najmłodsi mają dobrą pamięć i często są wzrokowcami, dlatego tak istotne jest „pokazywanie” im tej nauki na żywo, na wyciągnięcie ręki. Na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS w Wałbrzychu każdy wykład, każde warsztaty, będą miał formę interaktywnej nauki połączonej z zabawą. Profesor nie przyjedzie na wykład i nie będzie tylko mówił i mówił. Będzie rozmawiał, zachęcał dzieci do mówienia, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Na warsztatach nie zabraknie eksperymentów, doświadczeń, a także wycieczek edukacyjnych. Dla naszych przyszłych studentów przygotowaliśmy wiele naukowych niespodzianek – mówi Lenkiewicz-Budny.

22 października swoją działalność rozpocznie Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Wałbrzychu. Właśnie rozpoczął się nabór na pierwszy rok studiów. Studentem może zostać każde dziecko w wieku od 6 do 12 lat. Nie ma egzaminów wstępnych, ani rozmów kwalifikacyjnych. O przyjęciu decyduje wyłącznie chęć wszechstronnego rozwoju kandydata potwierdzona zgłoszeniem. Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową: www.unikids.pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Wystarczy wybrać miasto Wałbrzych, a następnie zakładkę „Formularz zgłoszeniowy”.

Organizatorzy w pierwszym semestrze zaplanowali pięć wykładów, dzięki którym najmłodsi studenci w kraju będę za pan brat z prądem, dowiedzą się dlaczego wyginęły dinozaury, przekonają się czy Wikingowie mieli rogi, poznają historię telekomunikacji, a także z sędzią Anną Marią Wesołowską odkryją prawo. Z kolei na warsztatach nasi studenci zbudują własne roboty, stworzą jadalny układ planetarny, wyprodukują własny perfum, a także zaprojektują stację meteo. Wezmą także udział w zajęciach z astronomii, antropologii, architektury, przyrody, sztuki, chemii i fizyki.

Koszt studiów to 160 złotych za semestr. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Honorowym patronatem Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Wałbrzychu objęli: Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, Prezydent Miasta oraz Wojewoda i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

UNIKIDS Uniwersytet Dziecięcy to naukowa zabawa w studiowanie, dzięki, której już najmłodsi (studenci UNIKIDS mają od 6 do 12 lat) mogą zobaczyć jak wygląda prawdziwe studiowanie, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach i warsztatach m.in. z chemii, fizyki, archeologii, antropologii, neurofizjologii. Dzieci na zajęcia poznają odpowiedzi na pytania nurtujące każdego małego naukowca. Wykładowcami na dziecięcym uniwersytecie są prawdziwi profesorowie, doktoranci, naukowcy, podróżnicy, odkrywcy.

UNIKIDS działa dziś w 25 miastach w Polsce m.in. Bielsku – Białej, Kielcach, Katowicach, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Wrocławiu. Misją Uniwersytetów Dziecięcych jest rozbudzanie w najmłodszych pasji do nauki, pokazując ją, jako fascynującą przygodę. Idea uniwersytetów wywodzi się z Niemiec, gdzie w 2002 roku w Tybindze powstała pierwsza tego typu placówka. Projekt Uniwersytetów Dziecięcych (Die Kinder-Uni) otrzymał od Komisji Europejskiej nagrodę Descartes Prize for science Communication za wybitne zasługi uniwersytetów krzewieniu wiedzy.

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia EUCUNET z siedzibą w Wiedniu, zrzeszającego Uniwersytety Dziecięce z całego świata. W 2009r. UNIKIDS otrzymał na konferencji Twin City w Wiedniu specjalne wyróżnienie za projekt Uniwersytetu Dziecięcego w Polsce.

Więcej: www.unikids.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group