• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 11:54
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2560
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

APEL O POMOC

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 31 grudnia 2011, 9:07
Aktualizacja: 9:13
Autor: RED
Fot. użyczone
Społeczny Komitet Obrony PSP 31 czyli wszystkie osoby zaangażowane w walkę o cofnięcie planów likwidacji placówki, w walce o los naszych dzieci, zwracamy się z rozpaczliwym apelem o zainteresowanie się naszą sprawą i pomoc.

20 grudnia podczas spotkania z dyrektorami szkół Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej przedstawił plan nowej sieci szkolnej na lata 2012-2015, której opracowaniem zajmował się zespół pod kierunkiem Zastępcy Prezydenta Zygmunta Nowaczyka. Celem przedsięwzięcia, z nazwy, jest racjonalizacja sieci szkolnej i optymalizacja warunków pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej. W założeniu podano likwidację Publicznych Gimnazjów nr 4 i 5 oraz Publicznych Szkół Podstawowych nr 12, 17, 19 i 31.

Powyższa decyzja wywołała nasz natychmiastowy, stanowczy sprzeciw, który odbił się szerokim echem nie tylko w naszym mieście, czego dowodzi stale rosnąca skala protestu, do którego dołącza się coraz więcej osób z różnych środowisk. Uważamy za niedopuszczalne brak konsultacji społecznych z rodzicami, nauczycielami, mieszkańcami dzielnic i związkami zawodowymi przed podjęciem działań zmierzających do likwidacji szkół.

W opracowaniu sieci szkół 2011-13, jakie przesłano Dyrekcji PSP 31, czyli dokumentu mającego wykazać zasadność likwidacji tej szkoły, znalazły się dane znacznie różniące się od danych np. z GUS, jakimi dysponujemy. Przesłane materiały nie są szczegółowe, nie znamy źródła ich pochodzenia, natomiast zawierają rażące błędy matematyczne. Przykładem choćby koronny argument czyli niż demograficzny, gdzie jesteśmy w posiadaniu statystyk i badań świadczących o wyżu demograficznym w chwili obecnej i kolejnych latach.

Mamy zastrzeżenia co do przygotowania merytorycznego zespołu do spraw reorganizacji sieci szkolnej, którego kierownik Prezydent Zygmunt Nowaczyk w sierpniu tego roku zapewniał, że cyt. „dzieci przybywa, a wskaźniki są optymistyczne”, a 4 miesiące później cyt. „przypomniał, że w 2005 roku zbierane były materiały z których wynikało, że niż demograficzny będzie nam towarzyszyć przez najbliższe lata”. Podobnie w sierpniu, zapytany o plany likwidacji szkół, mówił „W tej chwili sieć placówek w Wałbrzychu jest optymalna. Nasze wysiłki będą zmierzać do dowartościowania szkół. Myślę o remontach, inwestycjach i zakupach nowoczesnych pomocy naukowych.”

Kryteria, jakie zostały wykorzystane w dokumencie nie dotyczą naszej placówki – przykładowo zarzuca się migracje dzieci z naszego terenu do innych placówek oświatowych, podczas gdy to Gmina odmawia pozwolenia na tworzenie dodatkowych oddziałów, na które jest zapotrzebowanie (w bieżącym roku szkolnym – oddział przedszkolny). Poza tym w PSP 31 trwają przygotowania nad utworzeniem zespołu szkolno-przedszkolnego, szkoła dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami i kadrą. Jest to bardzo atrakcyjna propozycja dla mieszkańców Rusinowa i okolic, które wykazują tendencję rozwojową poprzez wymianę pokoleniową oraz to, że w budowie jest kilka osiedli domków jednorodzinnych zasiedlanych przez rodziny z dziećmi lub młode małżeństwa planującymi posiadanie dzieci.

Kolejny argument za zmianą sieci szkół to niewykorzystanie istniejących pomieszczeń w szkołach, w których co roku spada liczba oddziałów, podczas gdy inne, większe placówki nie są wystarczająco zapełnione. Jednocześnie zakłada się likwidacje placówek, w których zmianowość spada poniżej 0,75 więc nie rozumiemy zakwalifikowania w tej grupie PSP 31, w której zmianowość utrzymuje się na poziomie 0,9, a wypełnienie placówki i wykorzystanie sal jest ponad 90%.

Tymczasem Gminny Zespół Szkół nr 2, do którego miałyby przejść dzieci z 31 ma zmianowość na rok 2011 w wysokości 0,96 co po przyłączeniu raczej nie idzie w parze z możliwością zapewnienia dzieciom napływowym z naszej szkoły odpowiednich warunków nauki (szkoła jest dopełniona, w grę wchodzi jedynie dwuzmianowość, której wypierał się Pan Prezydent Szełemej). M.in. w związku z tym rodzice uczniów PSP 31 nie zamierzają posyłać swoich dzieci do GZM nr 2, co zaowocuje przejściem dzieci do gmin ościennych, przykładowo dzieciom z Walimia bliżej będzie do Świdnicy. Pragniemy zauważyć, że Gmina Walim opłaca subwencję oraz dojazd dzieci z Dziećmorowic. Gimnazjaliści wychodzący z PSP 31 uczęszczają głównie do gimnazjum w Jedlinie Zdroju.

Nie zgadzamy się na podwójną trasę dowozu dzieci do GZS nr 2. Kwestie bezpieczeństwa naszych dzieci są dla nas najbardziej istotne, mamy spore obawy, że wiele ryzykujemy poprzez konieczność codziennego dowozu dzieci do szkoły. Co stanie się z dzieckiem, które spóźni się na autobus? Co z zajęciami pozalekcyjnymi, z których nikt nam dzieci nie odwiezie?

Nasza szkoła od wielu lat osiąga bardzo wysokie wyniki dydaktyczne, czego dowodem są wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Średnia punktów plasuje naszą szkołę zawsze powyżej średniej wałbrzyskiej i dolnośląskiej. Dzieje się tak dlatego, że uczniowie pracują w klasach po 20-kilka osób, wedle wszelkich założeń optymalnych liczebnie. Plan oświatowy zakłada właśnie po 26 dzieci w klasach. PSP 31 jawi się na tle innych szkół jako lider. Stanowi o tym również wysoki poziom wykształcenia nauczycieli.

Rodzice sami modernizują szkołę, inwestujemy środki i pracę własną na rzecz budynku, którego stan jest coraz lepszy. Nie pozwolimy, aby te starania poszły na marne. Szkoła została zakwalifikowana do termomodernizacji oraz doposażona ze środków z projektu „31 przepisów na równość” w kwocie 350 tys. zł, przy czym przekazała gminie prawie 50 tys. zł za wynajem pomieszczeń. Doinwestowano różnymi środkami wiele pomieszczeń. Kiedy więc dokonano wizji lokalnej budynku, skoro uznano, że może on zniszczeć jak wiele innych po podobnych placówkach, choćby po byłej PSP nr 16 w naszej dzielnicy?

Budynki po zlikwidowanych szkołach należy zabezpieczyć, jest to kosztowne. Podobnie jak stworzenie w nich mieszkań socjalnych czy sztucznych tworów typu centrum lokalnej społeczności. My takie centrum tworzymy sami, w tętniącej życiem szkole, bez pomocy ze strony gminy oraz jej nakładów finansowych. Tymczasem pod pretekstem oszczędności, zamierza się wydać ogromne kwoty na dowozy dzieci, odprawy dla nauczycieli, którzy stracą miejsca pracy oraz koszty związane z zabezpieczeniem budynku.

Decyzja o likwidacji jest wysoko szkodliwa społecznie, zarówno dla dzieci, jak i dla mieszkańców dzielnicy i okolic, którzy tworzą zwartą wspólnotę wokół PSP 31. Ta wspólnota uważa plan likwidacji szkoły za fatalną w skutkach pomyłkę. Nie widzimy żadnych argumentów kwalifikujących PSP 31 do zamknięcia. W innych dzielnicach np. na Piaskowej Górze i Podzamczu, Starym Zdroju, w Śródmieściu są po 2 lub 3 szkoły, nie widzimy sensu zamykania jedynej szkoły podstawowej w dzielnicy, a właściwie kilku dzielnicach.

W obliczu braku merytorycznych argumentów ze strony osób odpowiedzialnych za decyzję likwidacji, jesteśmy zmuszeni zwracać się do wszelkich pomocnych instytucji, osób, mediów. Prosimy o wszelkie wsparcie i nagłośnienie sprawy. Prosimy o zjednoczenie się ponad wszelkimi podziałami w celu zahamowania polityki absurdu, opartej na destrukcji, nieodwracalnej szkody, popartej bezdusznymi słupkami i wykresami z wybiórczo użytymi danymi, w dodatku opracowanymi w sposób błędny. Prosimy o pomoc.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, Radnych Rady Miasta Wałbrzycha, Rady Powiatu, Radnych Sejmiku Wojewódzkiego związanych z Wałbrzychem oraz przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich na spotkanie:
02.01.2011r. o godzinie 16.00 w budynku PSP 31, Osiedle Górnicze 19a, 58-308 Wałbrzych
oraz na spotkanie mieszkańców i rodziców z dzielnic, w których planowana jest likwidacja placówek z Radnymi Rady Miasta Wałbrzycha, Rady Powiatu, Radnymi Sejmiku Wojewódzkiego, w dniu 13.01.2011r. o godzinie 16.00 w budynku PSP 31, Osiedle Górnicze 19a, 58-308 Wałbrzych.

Z poważaniem i nadzieją
Społeczny Komitet Obrony PSP 31
Monika Misińska-Wrona

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Wałbrzyszanin... 31-12-2011 9:30
Szkoda że nowo wybrany Prezydent nie dostrzegł tego iż PLN które przegadał telefonem nie przeznaczył na cel tejże szkoły 31..."Szkoda gadać"
~łułułu 31-12-2011 9:42
No skoro doktorek uznał że trzeba zlikwidować tą szkołę niech się tak stanie .
~wałbrzyszanin 31-12-2011 9:58
Panie Prezydencie i Radni Wałbrzycha. Podczas zawirowań związanych z korupcją w poprzednich wyborach miałem nadzieję, że atmosfera zostanie oczyszczona, a Wałbrzych czekają lepsze czasy. Tak samo jak wierzyłem w inteligencję i pracowitość Prezydenta Szełemeja. Jako młoda osoba, która skończyła studia i szuka pracy (póki co bezskutecznie, mimo tytułów naukowych i masy innych uprawnień) chciałbym podkreślić, że ani nowe drogi, ani ścieżki rowerowe nie zatrzymają Wałbrzyszan w ich mieście. Czy na prawdę dąży się do tego, żeby ludzie mieszkali wyłącznie na Podzamczu lub Piaskowej Górze? Szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie życia w innej dzielnicy. Do niedawna myślałem o mieszkaniu na Rusinowej, dzielnicy zielonej, cichej, po prostu pięknej. Dlaczego dziś zmieniło się moje nastawienie?
~olo 31-12-2011 10:00
Teraz apelujecie teraz płacz . A gdzie byliście w dniu wyborów do rady miejskiej Potem na Prezydenta . Większość z was głosowała na Romka oraz na PO ( bo PIS to Faszyzm ) Wybraliście mniejsze zło i europejczyków ukochane PO . Teraz te "mniejsze zło" was POmału likwiduje . W następnych wyborach tez zagłosujecie na tych samych bo wam tak w TV każą. Jeśli nadal oddaliście by swój głos na PO i Romka to życzę Wam by wasi ulubieńcy zlikwidowali wam wszystko może się obudzicie wreszcie Choć wątpię .
~wałbrzyszanin 31-12-2011 10:02
cd: Odpowiedź jest prosta. Nie wyobrażam sobie mieszkania w dzielnicy, do której nie można się dostać autobusem i która nie posiada szkoły. W związku z planami zamknięcia szkoły i modyfikacji rozkładu linii 4 oraz zawieszenia linii 20, dzielnica staje się kompletnie nieobsłużona transportem miejskim. Jak w takim razie dostać się do innych dzielnic miasta? Oczywiście samochód mam, ale w trosce o środowisko używam go tylko jak muszę, a nie do każdej jazdy miejskiej. Podobnie do mnie myśli wielu ludzi, dlatego jeśli plany nie zostaną zmienione, dzielnice inne, niż Podzamcze i Piaskowa Góra zostaną opuszczone przez młodych ludzi. Do tego się dąży? W takim razie gratuluję pomysłowości. Panie Szełemej, powoli zaczynam tracić wiarę w Pana. Nie wyprowadzi Pan Wałbrzycha zakrywając się tylko strefą
~Max 31-12-2011 10:35
Likwidacja szkół jest złem. Tylko do faktu, że miasto jest tak zadłużone i trzeba wszędzie szukać oszczędności, przyczynili się radni poprzednich kadencji np. pani Rosiak, pan Nowak, pan Lubiński i kilku innych. Teraz są święcie oburzeni, na te wszystkie oszczędności które doprowadzają do likwidacji szkół. To dobrze, że szkoły walczą o przetrwanie, że chcą istnieć. Tylko prosiłbym o niepisanie rzeczy które nijak nie mają się do rzeczywistości (np. wyniki egzaminu szóstoklasistów, klasy po 20 kilka (sic!) osób) A co do dowozu dzieci do szkoły, to każda gmina w naszym powiecie, dowozi maleńkie dzieci do oddalonych nieraz o kilkanaście kilometrów centrów. Bo taka jest rzeczywistość.
~łułułu 31-12-2011 11:06
Ale on za ten rachunek sam zapłacił z własnej kieszeni .
~Bobo 31-12-2011 11:54
O los swoich dzieci trzeba walczyć przy urnach wyborczych. Systematycznie, z zaangażowaniem i używając własnego rozumu. Jeżeli myślicie, że dla waszych dzieci przeznaczony jest lepszy los i lepsze pozycje społeczne - to jesteście zwyczajnie w błędzie. One mają służyć do czego innego i czekać na resztki z pańskiego stołu. Wiecie po co są barany? Po to, żeby je strzyc. Nie narzekajcie więc na likwidację szkół, na drogą wodę itp. ... Buzie w ciup.
~Jon 31-12-2011 12:15
wałbrzyszanin - co racja to racja. Ino, że NAPRAWDĘ pisze się razem. Krzyk bo szkoły likwidują, dzieci pokrzywdzone, gdzie dobro dzieci... A ja się pytam: ścieżki rowerowe to będą budowane dla psów? Drugi raz się pytam: kto wprowadził Wałbrzych w zapaść finansową? No przecież nie sam Kruczkowski. Ktoś tą rozrzutność przegłosował. No kto? Można przejrzeć metryczki działalności radnych. Oj, będzie zdziwienie...
~ 31-12-2011 12:18
Zapraszamy zatem na spotkanie do PSP31 dnia 2 stycznie o godz. 16.00 oraz 13 stycznia o godz. 16.00, żeby wszystkie niedowiarki oraz orędownicy planu oszczędnościowego mogli przekonać się na własne oczy, że zlikwidowanie naszej placówki w żaden sposób nie przyniesie oszczędności.
~ 31-12-2011 12:19
Zapraszamy zatem na spotkanie do PSP31 dnia 2 stycznie o godz. 16.00 oraz 13 stycznia o godz. 16.00, żeby wszystkie niedowiarki oraz orędownicy planu oszczędnościowego mogli przekonać się na własne oczy, że zlikwidowanie naszej placówki w żaden sposób nie przyniesie oszczędności.
~ 31-12-2011 13:45
To są efekty głosowania na PO. Macie teraz za swoje. Był Sędziak,Bukowiec,Kuźniar.Były i szkoły.
~Ryszard N. 31-12-2011 13:55
Będę na tym zebraniu! I powiem co myślę o prezydencie!
~ 31-12-2011 15:47
nie chcemy likwidacji naszych szkoł łączymy się z wami i też nie pozwalamy mieszkańcy Poniatowa
~rodzic 31-12-2011 20:54
Dzisiaj podano, "że mieszkańcy Sobięcina i nauczyciele mieli dziś protestować przeciwko zamykaniu w ich dzielnicy szkół. Protestu jednak nie będzie.Protestujący chcieli zablokować ulicę 1 – Maja na wysokości Publicznego Gimnazjum nr 4, a później z transparentami przejść ulicami. Protest miał się rozpocząć o godzinie 13:00 jednak na prośbę posłanki Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej protest został odwołany" Uhh...Myślałby kto? Na prośbę. Prawda jest zupełnie inna. Protestować chcieli nauczyciele (ci którzy nie wyjechali na ferie) i garstka rodziców. I jak tu walczyć o naszą szkołę? Wstyd.
~gienek 1-01-2012 13:08
Przyjdźcie ludzie i zobaczcie 31. Duża sala gimnastyczna. Nowa pracownia komputerowa - na jedno dziecko jeden komputer. Na 5 izb lekcyjnych, w których uczą sie klasy 4-6, w trzech są tablice interaktywne. W szkole jest czysto. Piękny teren w okół szkoły. Nauczyciele na przerwach nie siedzą na kawie tylko wszyscy dyżurują. Na dużej przerwie organizowane są zabawy dla dzieci na sali gimnastycznej.
~Marcin K. 1-01-2012 14:41
Strach patrzeć na ludzi takich jak tutaj się wypowiadają. Człowiek, który w końcu coś robi, zamyka nierentowne placówki, zwalnia bezużytecznych ludzi z urzędów, a tu jeszcze wielkie oburzenie. W całej Polsce zamyka się szkoły i nikt nie widzi w tym problemu, tylko zacofane umysły wałbrzyszan ciągle krzyczą "mi się należy". wałbrzyszanin zamiast przechwalać się swoimi wielkimi tytułami i elokwencją na forach internetowych zacznij lepiej robić coś ze swoim życiem, a nie liczyć na to, że ktoś cię zatrudni za papierek - jeżeli się coś potrafi to ma się pracę, proste i oczywiste. Też nie wyobrażam sobie życia poza Podzamczem, czy Piaskową bo to prawdziwe centrum Wałbrzycha, a na Sobięcin boję się wjechać rowerem, żeby mi kół w trakcie jazdy nie odkręcili.
~wściekła mama 1-01-2012 19:26
Strach patrzeć na ludzi takich jak tutaj się wypowiadają. Pan powyżej (Marcin K.) albo sam nie ma dzieci, albo do żadnej szkoły nie uczęszczał, albo uczęszczał do takiej na słabym poziomie, skoro wygłasza takie banialuki. Nie masz pan pojęcia o sprawach edukacji, zawsze możesz się zapisać do jakiegoś CKU, ale, na bogów, nie piernicz głupot! Tacy ludzie właśnie głosowali na Wielkiego Likwidatora, wstyd!
~wściekła mama 1-01-2012 19:26
Strach patrzeć na ludzi takich jak tutaj się wypowiadają. Pan powyżej (Marcin K.) albo sam nie ma dzieci, albo do żadnej szkoły nie uczęszczał, albo uczęszczał do takiej na słabym poziomie, skoro wygłasza takie banialuki. Nie masz pan pojęcia o sprawach edukacji, zawsze możesz się zapisać do jakiegoś CKU, ale, na bogów, nie piernicz głupot! Tacy ludzie właśnie głosowali na Wielkiego Likwidatora, wstyd!
~ 1-01-2012 20:26
A od kiedy to szkoły są rentownymi placówkami? To nie jest firma. Wałbrzych to nie jest małe miasto i w kazdej dzielnicy powinna byc szkoła podstawowa. elokwentny sie wypowiedział. Skoro to takie proste; cytuję Pana: jezeli coś sie potrafi to ma sie pracę; proste i oczywiste- to dlaczego tylu wykształconych młodych ludzi pryska z Wałbrzycha. trochę pokory
~ 1-01-2012 20:29
A od kiedy to szkoły są rentownymi placówkami? To nie jest firma. Wałbrzych to nie jest małe miasto i w kazdej dzielnicy powinna byc szkoła podstawowa. elokwentny sie wypowiedział. Skoro to takie proste; cytuję Pana: jezeli coś sie potrafi to ma sie pracę; proste i oczywiste- to dlaczego tylu wykształconych młodych ludzi pryska z Wałbrzycha. trochę pokory
~Marcin K. 1-01-2012 21:20
Pani wściekła mamo, dzieci oczywiście mam i to całą dwójkę. Na szczęście w tej dziurze nie mieszkam, a skończyłem kolejno 15tkę i 6 gim na Piaskowej, równolegle szkołę muzyczną, a dalej Politechnikę już we Wrocławiu gdzie postanowiłem zostać (tak tutaj też likwidują szkoły i nikt nie jęczy i nie ma zamiaru blokować ulic). Papierkami można się oczywiście co najwyżej podetrzeć, bo pracy nikt za to nie rozdaje, Pani zapewne skończyła wyższą szkołę czarów i magii, lub inną "wysokiego poziomu". Szkoły muszą być zlikwidowane - mamy niż demograficzny - osobiście nie wysłałbym swoich dzieci do szkoły na Sobięcin, bo bym się o nie po prostu bał, nie widzę natomiast problemu, gdyby miały dojeżdżać nawet na piaskową, czy podzamcze, bo tam przynajmniej nie widzę tak toksycznego środowiska.
~Marcin K. 1-01-2012 21:22
PS. Pani Mamo - to nie ja głosowałem, bo nie biorę udziału w życiu politycznym Wałbrzycha - zrobiliście to sami. Jeżeli nie potraficie czytać programów wyborczych, to już niestety państwa "wysoko wykształconych" wina :) Pozdrawiam.
~Gośka 3-01-2012 14:19
Do Marcina K. Wiesz co to jest niż demograficzny? Jeśli jesteś taki mądry to powinieneś wiedzieć że jest to duży spadek liczebności - odsyłam do wikipedii np) Wystarczy zobaczyć dokumenty przygotowane przez komisję pana prezydenta - w której takiego niżu demograficznego nie widać - a nawet obecnie znów notuje się większą liczbę urodzeń, gdyż w okres prokreacji wchodzi wyż demograficzny lat 70. To że ludzie uciekają z Wałbrzycha to fakt i na pewno trochę dzieci ubędzie - jednak czemu nikt z tym nic nie robi by zatrzymać tych ludzi? Jeśli nie widziałeś dokumentów o których sięmówi- jeśli nie słyszałeś o tym iż gmina dokłada naprawdę niewielkie pieniądze np do szkoły nr 31, a będzie dokładać znacznie więcej na dojazdy (bo w końcu trzeba z czegoś utrzymać prezesów MPK) -tosie nie wypowiadaj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group