Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 6779
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Barokowy Książ

Środa, 2 marca 2022, 10:34
Autor: red
Wałbrzych: Barokowy Książ
Fot. użyczone
Muzyka najwyższej próby, bezpłatne spotkania dla wielbicieli historii i specjalna trasa zwiedzania. Marzec upłynie w Zamku Książ w Wałbrzychu w duchu barokowym. Pretekstem do przypomnienia epoki jest powrót do Książa po renowacji ważącego 340 kg popiersia z białego marmuru przedstawiającego hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga. W pierwszej połowie XVIII wieku na zawsze odmienił on wizerunek zamku.

Największy erudyta w rodzinie Hochbergów, pozostawił po sobie wyjątkowe pomnik. Barokowe szaty Książa z jego zachwycającą Salą Maksymiliana i dziedzińcem honorowym, rozproszoną dziś po świecie kolekcję obrazów i bibliotekę, ale przede wszystkim pamięć prawdziwie oświeconego hrabiego. W czasie ostatniej, dwudziestowiecznej przebudowy zamku swojego wybitnego przodka postanowił upamiętnić książę Jan Henryk XV (zm. 1938). Mąż słynnej księżnej Daisy zamówił u berlińskiego rzeźbiarza Hermanna Feuerhahna popiersie Konrada Ernesta Maksymiliana wzorowane na jednym z portretów autorstwa Felixa Antona Schefflera. Artysta swojej zlecenie wykonywał przez osiem miesięcy, a pracę zakończył we wrześniu 1920 roku. Po 102 latach rzeźba doczekała się pierwszej profesjonalnej konserwacji, za którą Zamek Książ zapłacił 15 tys. PLN. Oczyszczono ją z zabrudzeń i efektów nieudanych prób konserwacji, uzupełniono ubytki (m.in. fragmenty nosa, policzków, peruki typu lion i orderu) i wypolerowano. Popiersie odzyskało swój blask i powróciło na swoje honorowe miejsce na schodach cesarskich, na wprost głównego wejścia do zamku. Renowacji poddany został także cokół na którym stoi rzeźba.

Marzec jest doskonałym miesiącem do odwiedzin zamku i poznania burzliwego życia oraz materialnej i niematerialnej spuścizny, którą po sobie zostawił jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy przedstawiciel słynnej dynastii Hochbergów.

Konrad Ernest Maksyimilian (1682- 1742) hrabia von Hochberg i baron na Książu

Syn hrabiego Hansa Heinricha II i Juliane von Borschnitz, należał do najbardziej wykształconych i bywałych w świecie członków rodu, który władał Książem i okolicznymi ziemiami w latach 1509-1943. Był uznanym i utalentowanym estetą. Studiował we Frankfurcie, potem odbył kilka podróży po Europie. Odwiedził Niderlandy i Anglię. Rządził w Książu przez długie 37 lat i wsławił się rozbudową zamku, przekształcając go w okazałą, barokową rezydencję, na miarę ambicji i możliwości rodziny.

Dokonano tego w latach 1718-1734 według projektów architekta Feliksa Antoniego Hammerschmidta. Z tego okresu pochodzi wspaniała, do dziś podziwiana, sala balowa na pierwszym piętrze, zwana Salą Maksymiliana. Od strony południowej założono tarasy ogrodowe w stylu francuskim.

Okres rządów K.E.M. v. Hochberga nie ograniczył się tylko do rozbudowy zamku i działalności na polu kolekcjonerskim. Lokował nowe miejscowości i zakupywał nowe majątki. Książ był znakomicie zarządzany. C.E.Maximilian wydatnie powiększył swoje latyfundium, zakupując szereg dóbr w księstwie świdnickim oraz miasteczko Wałbrzych z Białym Kamieniem i Opoką.

Barokowy Książ – program wydarzeń:

1 marca – powrót popiersia Konrada Ernesta Maksymiliana do Książa

5 marca - Kobiety baroku w Zamku Książ - spotkanie z Magdaleną Woch. Godz. 18:00, spotkanie bezpłatne na wcześniejsze zapisy.

5 marca - Nocne Zwiedzanie - Maksymilian - pogromca wampirów, według cennika.

12 marca – Barocco - Imieniny Maksymiliana, koncert Książęcej Orkiestry Salonowej, bilety w cenie 25 PLN

12 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
Nocne zwiedzanie - Maksymilian - pogromca wampirów, według cennika.

13 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.

19 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.

20 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.

21 marca – Złote czasy Maksymiliana- spotkanie z Mateuszem Mykytyszynem, w ramach cyklu O historii na żywo, organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless. Godz. 17:00, spotkanie bezpłatne na wcześniejsze zapisy

23 marca - Barokowy Książ - spotkanie z Magdaleną Woch w bibliotece na Podzamczu, godz. 17:00.

26 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.

27 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.

Wszystkie informacje na temat Barokowego Książa na www.ksiaz.walbrzych.pl

Podczas wszystkich wydarzeń z udziałem publiczności będzie możliwość udzielenia wsparcia dla doświadczonych okrutną wojną sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group