Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 5032
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Będą apelować do mieszkańców o niekorzystanie z plastikowych opakowań

Środa, 24 kwietnia 2019, 6:45
Aktualizacja: Czwartek, 25 kwietnia 2019, 7:57
Autor: red
Wałbrzych: Będą apelować do mieszkańców o niekorzystanie z plastikowych opakowań
Fot. red
Podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha podjęta zostanie uchwała, której inicjatorem jest prezydent Roman Szełemej.

Niniejszy apel kierowany do poszczególnych podmiotów w celu zachęcenia ich do ograniczenia wykorzystania w codziennym funkcjonowaniu różnego rodzaju przedmiotów z plastiku ma na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Jest to kolejne po uchwale przyjmującej Program „Zielony Wałbrzych 2020”, działanie Gminy Wałbrzych, które pokazuje znaczenie spraw związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach. Prowadzone badania pokazują, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich. Trwałość produktów plastikowych stanowi kolejny problem. Rozkładają się one kilkaset lat, kumulując się w środowisku, przez co zwiększają coraz to większe zagrożenie.

Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, Unia Europejska wprowadziła m.in. zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki, przy czym zakaz ten wprowadza się od 2021 roku. Niniejszy apel wystosowany przez Radę Miejską Wałbrzycha z wyprzedzeniem wychodzi na przeciw w w.dyrektywie PE. Prezydent Miasta realizując działania w ramach przyjętego założenia: STOP PLASTIK, będzie wykorzystywał wszystkie dostępne mu narzędzia dla całkowitego wyeliminowania stosowania jednorazowych naczyń z plastiku oraz butelek typu PET, nie tylko z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i podległych jednostek. Poprzez stosowanie zachęt, czy odmowę udziału w wydarzeniach, będzie chciał nakłonić także pozostałe podmioty z terenu miasta do wspierania ochrony środowiska poprzez rezygnację z zakupu, stosowania i oferowania jednorazowych naczyń z plastiku, butelek PET czy też innych jednorazowych przedmiotów codziennego użytku.

Twoja reakcja na artykuł?

10
27%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
16%
Złości
19
51%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group