Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 2580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Będą podwyżki dla mundurowych

Środa, 22 lipca 2015, 10:40
Autor: red
Kraj: Będą podwyżki dla mundurowych
Fot. użyczone
W odpowiedzi na interpelację posła Roberta Jagły, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych deklaruje poprawę sytuacji służb mundurowych.

Dodatkowe ok. 2 miliardy złotych na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które od 2010 roku były objęte „zamrożeniem” płac, a także podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych oraz wzrost zatrudnienia i tym samym zmniejszenie liczby wakatów – deklaruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Jagły. Ponadto szefowa MSW Teresa Piotrowska na początku lipca zainicjowała Forum Dialogu Społecznego, które zadba o sprawy mundurowych, a także o ich wizerunek i odbiór społeczny.

- Zwrócił się też do mnie Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Świdnicy, który wspólnie z organizacjami związkowymi reprezentującymi służby mundurowe powiatu świdnickiego, czyli Strażą Pożarną oraz Służbą Więziennictwa, walczy o wzrost uposażenia służb mundurowych. Chodzi o to, aby w ustawie budżetowej na 2016 rok znalazła się kwota, pozwalająca na realizację obietnic Premiera Donalda Tuska, które zostały wygłoszone 18 listopada 2008 roku podczas jego expose. Złożyłem w tej sprawie interpelację do Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, licząc na jej przychylność – relacjonuje Robert Jagła. –Moje zapytanie dotyczyło nie tylko kwestii odmrożenia waloryzacji uposażeń, ale było także prośbą o stanowisko w sprawie doprowadzenia do ujednolicenia przepisów w zakresie świadczeń, wprowadzenia działań systemowych mających na celu ochronę wizerunku służb mundurowych.

20 lipca 2015 roku, na kilka dni przed ogólnopolskim świętem Policji, poseł Robert Jagła przekazał w swoim biurze poselskim Przewodniczącemu NSZZ Policjantów KPP w Świdnicy Robertowi Hamuda oraz Członkowi Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa we Wrocławiu Rafałowi Klag, pełną treść odpowiedzi na interpelację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Odpowiedź została złożona również na ręce Przewodniczącego Dolnośląskiego NSZZP Piotra Malona podczas uroczystej akademii z okazji Święta Policji, gdzie poseł składał mundurowym życzenia oraz podziękowanie za trud służby.

W odpowiedzi na interpelację posła Roberta Jagły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk, działający z upoważnienia Minister Piotrowskiej, składa obszerne wyjaśnienia i deklaruje m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych, wzrost zatrudnienia i tym samym zmniejszenie liczby wakatów oraz zmiany w przepisach dotyczących tych służb.

Ponadto w dniu 6 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego. Zainicjowała je Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska. Wzięli w nim udział przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych i resortu sprawiedliwości, a także kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu.

W trakcie spotkania Minister Piotrowska zapewniła, że od stycznia 2016 roku podwyżkami płac objęci zostaną funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych. Szczegóły dotyczące wysokości tych kwot zostaną przedstawione w najbliższym czasie komendantom głównym poszczególnych służb. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące budowania pozytywnego wizerunku formacji mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Podjęto również decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej dedykowanej opracowaniu i wdrożeniu programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowaniu pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group