Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4931
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Będzie nowe wydawnictwo o Szczawnie–Zdroju

Sobota, 20 kwietnia 2019, 13:18
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Będzie nowe wydawnictwo o Szczawnie–Zdroju
Fot. Iwona Czech
W Szczawnie–Zdroju są bardzo aktywne organizacje pozarządowe.

Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju stanęło do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, ogłoszonego w styczniu br. przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Konkurs, do którego TMSZ
przystąpiło dotyczył zadania pod nazwą: Wydawnictwa, Publikacje. Miło nam poinformować, że Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju wygrało konkurs i otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego na realizację zadania przedłożonego we
wniosku. Do zadania z kategorii: Wydawnictwa, Publikacje zgłoszonych zostało 17 wniosków z całego Województwa Dolnośląskiego, a beneficjentami zostały tylko cztery podmioty. W ocenie merytorycznej, w punktach: zawartość merytoryczna, budżet, efekty, charakter i zasięg oddziaływania, potencjał realizacyjny - wniosek stowarzyszenia otrzymał maksymalną ilość punktów - najwyższą spośród wszystkich ofert przesłanych do konkursu w zadaniu: Wydawnictwa, Publikacje. Zadanie realizowane przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju polega na opracowaniu, wydrukowaniu i opublikowaniu albumu pod tytułem: „Szczawno-Zdrój – pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe, malowidła, mozaiki, fontanny, szczawieńskie ulice dawniej i dziś”. Zadanie otrzymało też dofinansowanie ze środków Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój.

Album będzie pierwszą w historii Szczawna-Zdroju publikacją, w której dokonany zostanie rejestr trwałych znaków kultury w postaci m.in. rzeźb, pomników, tablic pamiątkowych, polichromii, mozaik w przestrzeni publicznej miasta. Rezultaty powstania albumu to wzbogacenie wiedzy o historii Szczawna-Zdroju i znakach kultury w przestrzeni publicznej.

Album „Szczawno-Zdrój – pomniki, rzeźby plenerowe, tablice...” jest pozycją wysoce pożądaną jako dokument rejestrujący dzieje miasta, ze względu na usystematyzowanie, skatalogowanie oraz opis obiektów szczawieńskich, które istnieją lub istniały w przestrzeni publicznej miasta. Niektóre z obiektów już nie istnieją, ale umieszczenie informacji na ich temat w albumie mówi o uwarunkowaniach, tendencjach i dążeniach kulturowych towarzyszących miastu na przestrzeni trzech stuleci.

Celem publikacji albumu jest ochrona dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, ocalenie od bezpowrotnej straty informacji na temat znaków kultury a także unikatowych zdjęć pozyskanych od świadków wydarzeń, imprez, uroczystości sprzed kilkudziesięciu lat. Wiedza z wieku XIX i początku XX pochodzi z publikacji niemieckich konfrontowanych z innymi źródłami i opinią miejscowych regionalistów. Kolejnym celem jest pozostawienie wiedzy na temat historii miasta młodemu pokoleniu, zainspirowanie go do poszukiwań i tworzenia dalszego ciągu rejestrowanych dziejów najbliższego otoczenia i zmian w nim zachodzących. Innym celem jest zaakcentowanie ważnej roli, jaką odgrywają mieszkańcy miasta zaangażowani przy tworzeniu albumu. Pozyskane do publikacji zdjęcia pochodzą nierzadko z domowych albumów i stanowią cenną rodzinną pamiątkę. Zadanie to jednoczy zatem we wspólnym działaniu w intencji tworzenia trwałości i ciągłości kultury pięknego i bogatego historycznie Szczawna-Zdroju.

Album zostanie oddany do druku pod koniec kwietnia 2019 roku, w drugiej połowie maja 2019 roku przewidywany jest wieczór autorski, podczas którego Iwona Czech opowiadać będzie o publikacji.

Tekst i fot.Iwona Czech

Twoja reakcja na artykuł?

5
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
19
76%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group