Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2790
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezpieczeństwo najważniejsze

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 26 lutego 2013, 10:36
Autor: organizatorzy
Fot. użyczone
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im Armii Krajowej w Wałbrzychu jest placówką, która w sposób szczególny otacza dzieci opieką i dba o ich bezpieczeństwo. Nie są to działania jednostkowe, ale zawsze seria złożonych i bardzo starannie zaplanowanych przedsięwzięć.

W tym roku w trosce o bezpieczeństwo dzieci oraz ich rodziców i bliskich, szkoła realizuje inicjatywę „Bądź bezpieczny i widoczny na drodze”. Pomysłodawcami działań są dzieci, które będąc bacznymi obserwatorami miasta, przeprowadzając ankietę i wywiady, zauważyły, że mieszkańcy Wałbrzycha nie dbają o bezpieczeństwo swoje i innych. Nie noszą elementów odblaskowych, jeżdżą na rowerach i samochodami niezgodnie z przepisami oraz niestety, nie potrafią udzielać pierwszej pomocy.

Uczniowie „ Trzydziestki” postanowili podnieść poziom bezpieczeństwa w mieście i zmienić istniejący stan rzeczy. Zorganizowali dwa happeningi - w Rynku i w dzielnicy Stary Zdrój, podczas których zachęcali wałbrzyszan do noszenia odblasków i kupowania odzieży, butów oraz plecaków z odblaskowymi lampasami i nićmi. Dzieci uświadamiały przechodniom, że kryterium wyboru odzieży nie mogą być wyłącznie względy wizualne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Podczas happeningu dzieci rozdawały odblaskowe misie oraz opaski, ulotki z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz kodeksem bezpiecznych zachowań na drogach. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa wszystkich uczniów „Trzydziestki” dzieci zaprosiły do szkoły również przedstawicieli Policji, PKP i Straży Miejskiej, którzy przypomnieli zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. W klasach 0-VI nauczyciele przeprowadzili lekcje z zakresu wychowania komunikacyjnego. Wszyscy uczniowie zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Dodatkową formą wzbogacenia wiedzy dzieci był przygotowany przez uczniów apel „Bądź bezpieczny i widoczny na drodze”. Dla dzieci młodszych z klas „0” oraz dla przedszkolaków w bardziej dostępnej formie przygotowano lekcję przepisów drogowych w formie przedstawienia. Na tablicy ściennej, w gazetce szkolnej „AS” i na stronie internetowej szkoły, znalazły się zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dla dzieci z dzielnicy Stary Zdrój w okresie jesiennym zorganizowano tor rowerowy, na którym pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli, można było doskonalić umiejętność bezpiecznej jazdy na rowerze. W ramach inicjatywy „Bądź bezpieczny i widoczny na drodze” koordynator programu Beata Kolczyńska oraz uczniowie w okresie jesieni i zimy pełnili dyżury w najbardziej niebezpiecznych miejscach dzielnicy Stary Zdrój. Ubrani w odblaskowe kamizelki pomagali młodszym dzieciom bezpiecznie pokonać drogę przypominając zasady bezpieczeństwa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group