Czwartek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 5858
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Bezpiecznie na stokach

Poniedziałek, 10 stycznia 2022, 11:48
Aktualizacja: 14:50
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Bezpiecznie na stokach
Fot. KMP Wałbrzych
Już niebawem w kilku województwach Polski rozpoczną się ferie zimowe. Można się spodziewać zimowego szaleństwa. Jako policjanci apelujemy oczywiście do wszystkich wybierających się na stoki narciarskie o zachowanie zasad bezpiecznej jazdy.

Do końca okresu zimowego dzieci, młodzież oraz pasjonaci sportów zimowych odwiedzać będą stoki narciarskie. W naszym powiecie na nartach, bądź sankach można zjeżdżać w Rzeczce koło Walimia, z „Dzikowca” w Boguszowie-Gorcach oraz w należącej administracyjnie do Mieroszowa „Andrzejówce”.

Informujemy, że celem zapewnienia ładu i porządku publicznego, w rejony odwiedzane przez miłośników białego szaleństwa - jeżeli będzie taka potrzeba - w weekendy skierowane zostaną dodatkowe policyjne patrole. Celem podjętych działań będzie ułatwienie ruchu pojazdów i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Wzmożone kontrole Policji dotyczyć będą przede wszystkim kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie w ruchu. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu będą pilnować, aby dzieci przewożone były w fotelikach, a pasażerowie mieli zapięte pasy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą również na sposób parkowania pojazdów czuwając nad tym, aby nie utrudniały one ruchu.

Przypominamy także o 10 zasadach zachowania się na stoku stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Oto one:

- Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych narciarzy.
- Dostosujmy prędkość zjazdu do własnych umiejętności. Przy szybkiej jeździe jeden błąd może przyczynić się do wypadku.
- Dobra ocena swoich możliwości oraz wybór odpowiedniej trasy pozwoli nam bezpiecznie spędzić czas na stoku.
- Podczas wyprzedzania zachowajmy bezpieczną odległość od innych zjeżdżających.
- Zanim włączysz się do jazdy na nartach, zwróć uwagę na to, którędy najbezpieczniej będzie pokonać trasę. Jeżeli nie ma miejsca na rozpoczęcie zjazdu, poczekaj. Rozpoczniesz go kilka sekund później, ale będzie zjazd to bezpieczny.
- Nie zatrzymuj się, jeżeli nie musisz, a jeżeli jest to konieczne znajdź takie miejsce, w którym nie doprowadzisz do kolizji z innymi zjeżdżającymi.
- Podchodź na stok lub schodź tylko poboczem.
- Stosuj się do znaków narciarskich. Wskazują one jak bezpiecznie zachować się na stoku.
- Jeżeli widzisz wypadek, nie bądź obojętny. Udziel pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwij specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego
- Pamiętaj, aby w przypadku pomocy innej osobie nie być anonimowym i ujawnić swoje dane osobowe, które podczas wypadku mogą pomoc w ustaleniu okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach chodzi przecież o zdrowie lub życie ludzkie.

Pamiętajmy o stosowaniu się do głównych przepisów z Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Pamiętajmy, że:

- Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.
- Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
- Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Pamiętajmy również, że:

- Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.
- Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.

Twoja reakcja na artykuł?

6
46%
Cieszy
4
31%
Hahaha
1
8%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group