Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 2547
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Biblioteka pod Atlantami poleca

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 6:39
Autor: red
Wałbrzych: Biblioteka pod Atlantami poleca
Fot. organizatorzy
W tym tygodniu Biblioteka pod Atlantami poleca dwa ciekawe wydarzenia.

W poniedziałek 24 kwietnia o 17.00 zapraszamy na wystawę i prelekcję prof. Romualda Łuczyńskiego „Arystokratyczne rezydencje w Czechach".

Na wystawie pokażemy kilkanaście rezydencji szlacheckich i arystokratycznych, leżących w Czechach, na Morawach i na czeskim Śląsku. Przedstawione na wystawie zamki i pałace uniknęły losu większości podobnych obiektów na Śląsku, dzięki czemu można podziwiać nie tylko ich architekturę, ale i zachowane wnętrza.

Czeskie rezydencje to nie tylko architektura, ale i bogate, często dramatyczne dzieje i historia ludzi z nimi związanych, w tym rozlicznych koligacji czeskich rodów szlacheckich i arystokratycznych z rodami Europy Zachodniej, głównie niemieckimi i austriackimi, choć nie tylko, bo także hiszpańskimi, włoskimi, niderlandzkimi czy francuskimi.

Niektóre z prezentowanych rezydencji znajdują się bardzo blisko granicy z Polską, ale ciągle są Polakom mało znane. A szkoda, bo jest co oglądać.

Wystawa objęta jest patronatem Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

ROMUALD M. ŁUCZYŃSKI:

dr hab. nauk humanistycznych zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Profesor nadzwyczajny i dyrektor Instytutu Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Od marca 2001 r. redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia".

M. Łuczyński jest organizatorem kilkadziesiąt wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów, autorem artykułów
historycznych i naukowych, a także książek, m.in.: Zamki i pałace Dolnego Śląska. Sudety i Przedgórze Sudeckie, Wrocław 1997, opracowanie naukowe pamiętników Daisy Hochberg von Pless Taniec na wulkanie, Kraków 2002, Chronologia dziejów Dolnego Śląska, Wrocław 2006, Zamek Książ w Wałbrzychu, Jelenia Góra 2009, Uzdrowiska sudeckie w latach 1945-1950, Wrocław 2015.

Tymczasem w środę 26 kwietnia o 17.00, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską, autorką m.in. trylogii "Zakręty losu", trylogii "Łatwopalni" i "Zakładu o miłość".

Agnieszka Lingas - Łoniewska - wrocławianka, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków. Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, w których można wygrać książki polskich autorów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group