Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 7094
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Bitwa pod Grunwaldem” dotarła do Książa

Poniedziałek, 8 marca 2010, 11:21
Aktualizacja: 15:09
Autor: szela
Wałbrzych: „Bitwa pod Grunwaldem” dotarła do Książa
Fot. szela
Nawet obszerna sala Maksymiliana w zamku Książ nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do uczestniczenia w uroczystości otwarcia wystawy słynnej panoramy „Bitwa pod Grunwaldem”. Obraz Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego pozostanie w Książu do końca marca.

Od bitwy pod Grunwaldem minęło 600 lat, od namalowania obrazu – sto. Po raz pierwszy pokazy panoramy obu artystów mają tak uroczystą oprawę. „Bitwa" była pokazywana w latach dziewięćdziesiątych w Radomiu, Tarnowie i Krakowie. W 2003 roku zawędrowała do Malborka na wystawę „Grunwald obraz i votum", a w 2004 - do Gdańska. Potem wróciła do magazynów w Muzeum Historycznym we Lwowie i gdyby o wielki rulon nie potknęła się dyrektorka Galerii Sztuki BWA, Alicja Młodecka, być może pozostałby tam do dzisiaj, niszczejąc coraz bardziej. Na szczęście, dzięki decyzji Ministra Kultury obraz został poddany gruntownej renowacji, a teraz cieszy oczy odwiedzających zamek Książ.
Odnowienie obrazu przed jego prezentacją wzruszyło dyrektora Muzeum Historycznego we Lwowie do tego stopnia, że otwierając wystawę, z trudem powstrzymywał łzy. Obiecał przy tym, że za rok zorganizuje podobną wystawę we Lwowie, zapraszając przy tym wszystkich obecnych.

W nastrój sprzed stuleci wprowadził publiczność występ chóru prawosławnego Oktoich. Duchowni tym razem wystąpili w mundurach wojskowych, a koncert rozpoczęli od „Bogurodzicy", słynnej pieśni rycerskiej i pierwszego hymnu Polski. Wykonali też szesnastowieczną pieśń, stanowiącą dramatyczny opis lipcowej bitwy.

Obraz, o powierzchni 50 metrów kwadratowych, został umieszczony na specjalnym stelażu w sali Konrada. Dzięki konserwatorskim zabiegom panorama odzyskała pierwotną, intensywną kolorystykę. Dzieło Popiela i Rozwadowskiego wymaga dłuższej kontemplacji. Trzeba go obejrzeć z dalszej perspektywy, a potem z bliska poszczególne, bardzo dynamiczne sceny. Zespołem konserwatorów z Zamku Królewskiego na Wawelu kierowała Ewa Wiłkojć. Obraz wróci do Krakowa w lipcu tego roku, gdzie będzie ważnym akcentem jubileuszowej ekspozycji „Na znak świetnego zwycięstwa", zorganizowanej w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group