Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3543
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Blisko 300 tysięcy na szczepionki przeciw HPV

Czwartek, 17 stycznia 2019, 10:36
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Blisko 300 tysięcy na szczepionki przeciw HPV
Fot. Robert Bajek
W 2019 roku w miejskim budżecie znalazło się blisko 300 000 złotych na szczepionki przeciw wirusowi HPV, co pozwoli zaszczepić ponad 200 młodych osób.

W roku 2019, tak jak i w latach ubiegłych, w Wałbrzychu prowadzone będą szczepienia przeciw wirusowi HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego między innymi za raka szyjki macicy. W roku 2017 i 2018 szczepienia prowadziła Przychodnia Śródmieście - Biały Kamień. O tym gdzie w tym roku będą prowadzone szczepienia zadecydują wyniki konkursu. Najważniejsze jednak, że szczepienia będą się odbywały. O szczegółach szczepień mówiła Lidia Dzióbek - lekarz reprezentujący NZOZ "Śródmieście - Biały Kamień":

- Przez ostatnie dwa lata prowadziliśmy szczepienie dla dziewczynek dwunastoletnich, czyli był to rocznik 2005-2006. Szczepiliśmy szczepionką Silgard, która była szczepionką sześciowalentną, czyli miała sześć antygenów. Tej szczepionki już nie będą produkować. W tej chwili będą wyłącznie szczepionki dziewięciowalentne. Warto zaznaczyć, ze nie ma lepszej szczepionki przeciw HPV niż ta dziewięciowalentna, która się nazywa Gardasil. W tym roku będzie szczepienie dla rocznika 2007 - dla dziewczynek dwunastoletnich, zamieszkałych i zameldowanych w Wałbrzychu. Zakażenie HPV najczęściej wywołuje raka szyjki macicy. Ale zakażenie HPV może wywołać również raka odbytu, raka jamy ustnej, raka jądra, raka prącia. W Polsce szczepi się wyłącznie dziewczynki dwunastoletnie, bo ta grupa jest najbardziej narażona. Zachęcam wszystkich rodziców do zainteresowania się szczepieniami. W ramach całej akcji są spotkania z rodzicami w szkołach. Są to spotkania z lekarzami. Prowadzimy też spotkania z dziećmi w klasach. To bardzo szeroka akcja.

Szczepienia są darmowe dla dziewczynek z rocznika 2007. Szczepionkę podaje się w trzech dawkach. Gdyby ktoś chciał prywatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV to jedna dawka kosztuje około 700 złotych, a więc pełna szczepionka to wydatek rzędu 2 100 złotych. Dzięki przystąpieniu do programu koszt jednej dawki szczepionki, która będzie wykorzystywana w wałbrzyskiej akcji to 400 złotych, a całego szczepienia 1 200 złotych. Te środki zostały zabezpieczone w budżecie miasta na rok 2019, o czym poinformował Ryszard Nowak - Radny Rady Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group