Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1782
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Były Prezes MPK oskarżony

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 2 lipca 2012, 11:02
Aktualizacja: Wtorek, 3 lipca 2012, 6:47
Autor: opr.red.
Fot. red.
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował 29 czerwca akt oskarżenia przeciwko Ireneuszowi Z. – byłemu Prezesowi Zarządu MPK Sp. z o.o. w Wałbrzychu, zarzucając mu, że w okresie od 20 czerwca 2006 roku do 4 maja 2011 roku będąc obowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień pobrał, a następnie przywłaszczył pieniądze w kwocie łącznej ponad 570 tysięcy złotych, stanowiących majątek spółki.

W śledztwie ustalono, że oskarżony regularnie wypłacał pieniądze z konta prowadzonego dla MPK Sp. z o. o. tytułem zaliczek, pobierał pieniądze z kasy przedsiębiorstwa oraz korzystał z posiadanej indywidualnej karty bankomatowej. Po ujawnieniu procederu przez nowe władze spółki, tytułem powstałego zadłużenia oskarżony wpłacił na rzecz pokrzywdzonej spółki kwotę 41.925 zł.

Aktem oskarżenia objęto również Teresę M. – ówczesną główną księgową oraz Romualda K. - ówczesnego Dyrektora ds. Marketingu w MPK Sp. z o.o.

Teresę M. oskarżono o to, że będąc osobą obowiązaną do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki poprzez niedopełnienie ciążącego na niej obowiązku, swoim zachowaniem polegającym na nieegzekwowaniu terminowego rozliczania zaliczek pobranych przez Ireneusz Z. oraz Romualda K., sprowadziła bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia spółce znacznej szkody majątkowej.

Romualdowi K. zarzucono natomiast przywłaszczenie powierzonych mu tytułem zaliczek na bieżące wydatki przedsiębiorstwa pieniędzy w kwocie 73.000 zł. Ze wskazanej kwoty oskarżony wpłacił na rzecz pokrzywdzonej firmy kwotę 12.135 zł.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im występków, przy czym Ireneusz Z. odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie.Z uwagi na to, że przywłaszczona przez Ireneusza Z. kwota pieniędzy stanowi mienie znacznej wartości, właściwym do rozpoznania sprawy jest Sąd Okręgowy w Świdnicy.

Za czyn zarzucony Ireneuszowi Z. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, za czyn zarzucony Romualdowi K. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast występek, o popełnienie którego oskarżono Teresę M., zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group