Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3649
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chcą chronić jeże

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024, 11:37
Autor: red
Wałbrzych: Chcą chronić jeże
Fot. organizatorzy
Gotowa jest już petycja w sprawie ochrony jeży w Wałbrzychu. Petycja zostanie dostarczona do władz miasta.

Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach ( Dz. U. z 2018 r. poz. 870 ) składamy petycję w sprawie jeży mieszkających na terenie miasta Wałbrzych i wnosimy o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz ochrony jeży.

Nasi mali przyjaciele mają już coraz mniej czasu. Niestety te kolczate ssaki są gatunkiem zagrożonym i jeśli nie zapewnimy im należytej ochrony, w ciągu kilku lat wyginą.

Minął miesiąc odkąd jeże wybudziły się z zimowego snu, a tylko na samej dzielnicy Podzamcze, co kilka dni obserwujemy kolejne przypadki osobników przejechanych przez samochody. Ile jeszcze czasu musi minąć, zanim zorientujemy się, że sytuacja jeży jest krytyczna? Warto pochylić się nad nimi, choćby z tego powodu, że te urocze stworzenia są nie tylko częścią naszego dziedzictwa przyrodniczego, ale także pełnią ważną rolę w ekosystemie. Pomagają nam w zwalczaniu szkodników roślin uprawianych przez ludzi oraz pożywiają się komarami. Ponadto jeże są nieszkodliwe i budzą powszechną sympatię oraz miłe skojarzenia. Zatroszczmy się o nie wspólnie.

Jeże są objęte ochroną gatunkową na terenie naszego kraju. Ta ochrona wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Prosimy o podjęcie następujących działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa jeży w Wałbrzychu poprzez:

1. Ustawienie Dodatkowych Tablic Ostrzegawczych:

Prosimy o umieszczenie w miesiącach aktywności jeży tablic ostrzegawczych na drogach, które są często przecinane przez jeże. To pomoże kierowcom zachować ostrożność i unikać potencjalnego potrącenia tych małych ssaków. Tymi ulicami są: - Al. Podwale, - ul. Jana Pawła II, - ul. Wrocławska od skrzyżowania z ulicą Uczniowską do ronda koło Palmiarni w dwie strony.

2. Niskie płoty przy drogach:

Rozważmy stworzenie niskich płotów, które uchronią jeże, przed przechodzeniem przez ruchliwe ulice przede wszystkim na Al. Podwale oraz na Europejce (na wysokości ogródków działkowych Piaskowej Góry.

3. Uchwalenie ustawy o ochronie jeży, która będzie chronić ich siedliska:

Ustawa mówiąca o pozostawieniu w centrum wszystkich dzielnic miasta 15 % obszarów dzikich, bez ingerencji człowieka tj.: koszenia czy ścinania krzewów, które będą stanowić schronienie dla jeży. Jeże od zawsze żyją blisko człowieka, dlatego pomóżmy im w najprostszy sposób - nie zabierajmy im całej przestrzeni dla siebie. Zyskają na tym również inne dzikie stworzenia.

4. Kampania reklamowa: Co roku, na początku marca, rozwieśmy w mieście bilbordy, aby zwiększyć świadomość wśród kierowców, że w tym okresie na drogach pojawia się więcej jeży, dlatego należy zachować większą ostrożność.

5. Edukacja Społeczna: Organizujmy kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość mieszkańców na temat jeży i ich potrzeb. Wiedza o tym, jak postępować w obecności jeży, może pomóc w ochronie tych zwierząt.

Nasze miasto może być przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla dzikich zwierząt. Liczymy na Państwa wsparcie w ochronie tych uroczych stworzeń.

Miłośnicy jeży miasta Wałbrzych reprezentowani przez Monikę Hełmecką.

Więcej informacji:

Nasz FB
https://www.facebook.com/profile.php?id=61558708920516

Petycje
https://www.facebook.com/61558708920516/posts/122098904690290297/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

Twoja reakcja na artykuł?

21
84%
Cieszy
2
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group