Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4023
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Chcesz zorganizować wystawę w przestrzeni publicznej? Dowiedz się, czy to trudne

Środa, 18 marca 2020, 12:19
Aktualizacja: 12:52
Autor: red
Kraj: Chcesz zorganizować wystawę w przestrzeni publicznej? Dowiedz się, czy to trudne
Fot. użyczone
Różnego rodzaju wystawy plenerowe, organizowane przez najróżniejsze podmioty – muzea i inne instytucje kultury, czy ruchu społeczne – coraz częściej widywane są na ulicach naszych miast, spotykając się żywym zainteresowaniem. Jeśli mamy do pokazania coś istotnego, warto z tej formy korzystać – obecnie problemem nie powinny być ani formalności, ani też kwestie techniczno–organizacyjne.

Znajdź dobre miejsce na swoje ścianki wystawiennicze

Wystawa plenerowa to niezwykle wszechstronna metoda komunikacji i okazje, przy których można po nią sięgnąć jest nieskończenie wiele. Cokolwiek chcemy upamiętnić bądź z innych przyczyn zasygnalizować szerszemu gronu odbiorców, w otwartej przestrzeni znajdziemy zainteresowanych bez trudu. Tego typu konwencjonalne środki przekazu zachowują swoją użyteczność nawet mimo rosnącej roli mediów elektronicznych. Spośród tysięcy komunikatów migoczących nam na ekranach tylko niektóre zdołamy zachować w pamięci.

Jeśli mamy już za sobą stworzenie atrakcyjnej i wartościowej jednocześnie treści, zdobyliśmy wszelkie prawa do grafik czy zdjęć i wykonana została ostateczna szata graficzna pora na stawienie czoła formalnościom.

Dworce, obiekty publiczne, handlowe – wszystkie obszerne przestrzenie, w które możemy wkroczyć i liczyć na szerokie grono odbiorców są warte rozważenia, zwłaszcza, że łatwo zidentyfikować zarządcę. Wielkie perspektywy otwiera jednak obecność w plenerze.

Musimy ustalić kto zarządza daną przestrzenią – znając numer działki udajemy się do biura bądź wydziału geodezji w naszym mieście. Jeśli będzie to osoba prywatna, z numerem księgi wieczystej trzeba będzie wystąpić do stosownego wydziału w sądzie. To jednak rzadka sytuacja, wszak zależy nam na przestrzeni publicznej i ciągach komunikacyjnych, a tymi zwykle władają lokalne władze.

Konieczny będzie wniosek o zajęcie terenu wraz z szeregiem szczegółowych informacji i planem sytuacyjnym. Warto uniknąć sytuacji, w której wpływamy na ruch drogowy lub widoczność, bo zwiększa to formalności (potrzebna będzie czasowa organizacja ruchu i i jej projekt).

Wyposaż się w odpowiednie dla Twojej treści nośniki

Kolejna rzecz to oczywiście odpowiednie do przeznaczenia nośniki treści. Wystawy plenerowe, którym zagrażają czynniki pogodowe są tu szczególnie wymagające, jednak wyzwaniom tym sprostać dziś łatwo. Można się o tym przekonać np. przeglądając ofertę firmy Omega System. Ścianki wystawiennicze przeznaczone do zastosowania zewnętrznego mogą mieć bardzo różną postać, zarówno plansz umieszczonych na typowych słupkach, jak i jednolitych płaszczyzn. Istotnym aspektem będzie możliwość łączenia ich w rozmaity sposób, co sprawia, że tego typu system łatwo adaptować do kolejnych przedsięwzięć, a także nowych przestrzeni, w których zechcemy naszą wystawę umieścić.

Czy wszystko to jest trudne? Rosnąca liczba takich ekspozycji każe sądzić, że niekoniecznie. Najważniejsze to oczywiście odpowiednio wczesne planowanie – wówczas możemy w pełni dopracować treść, a także cierpliwe przejść ścieżkę formalną, nawet jeśli robimy to pierwszy raz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
100%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group