Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4354
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co to jest proxy, do czego służy i kto go używa?

Środa, 8 grudnia 2021, 8:29
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Co to jest proxy, do czego służy i kto go używa?
Fot. użyczone
Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne, dlatego stosuje się różnego rodzaju narzędzia, które zabezpieczają internautów. Jednym z nich jest serwer proxy, czyli pośrednik, który przyjmuje żądania i przekazuje je w imieniu klienta. Za jego pomocą można ukryć lub przyspieszyć komunikację między użytkownikiem lokalnym a serwerem sieciowym. Do czego służy i kto go używa?

Co to jest Proxy?

Proxy to interfejs komunikacyjny w sieci, który pośredniczy między dwoma systemami komputerowymi — użytkownika i na przykład serwera należącego do firmy hostingowej. Żąda on w imieniu klienta dostępu do zasobów sieciowych, pomijając wszelkie blokady nałożone na komputer i nie ujawniając danych użytkownika. W tym rodzaju komunikacji nie ma bezpośredniego połączenia między nadawcą a odbiorcą. Serwery pośredniczące można zaimplementować w dwóch kierunkach: ochrony użytkownika przed wpływami z internetu lub odwrotnym proxy, czyli ochroną stron www.

Funkcje serwera proxy można zainstalować jako dodatkowe oprogramowanie na komputerze. W przypadku nawiązania połączenia adresy klienta i serwera strony internetowej pozostają ukryte przed partnerami komunikacji. Serwery proxy mogą obsługiwać wiele różnych protokołów lub specjalizować się tylko w jednym. Wyróżnia się trzy rodzaje serwerów pośredniczących: anonimowe, w pełni anonimowe i transparentne.

Jak działa serwer proxy? Wywołanie stron internetowych

Przeglądarka internetowa klienta wysyła żądanie dostępu do określonej witryny internetowej do odpowiedzialnego za nią serwera pośredniczącego. Akceptuje on żądanie i jeśli jest to konieczne, sprawdza czy jest uzasadnione. Jeśli jest dozwolone, istnieją dwie możliwości — jeśli proxy posiada odpowiedź na żądanie we własnej pamięci podręcznej, wówczas wysyła je bezpośrednio do klienta. Natomiast jeśli nie ma, wysyła żądanie do serwera www jako proxy z własnym adresem IP. Następnie sprawdza otrzymane dane i przechowuje je w swojej pamięci podręcznej oraz wysyła je do klienta, który nie ma kontaktu z adresem IP serwera www, a serwer www nie ma kontaktu z adresem IP klienta.

Więcej informacji technicznych na temat proxy przeczytasz w tym artykule:
https://nano.komputronik.pl/co-to-jest-proxy-jak-dziala-i-do-czego-sluzy/

Cel serwera proxy

Serwer proxy wykonuje wiele zadań. Jest w stanie kontrolować, filtrować i tymczasowo przechowywać dane i połączenia. W ten sposób może chronić użytkownika przed zewnętrznymi zagrożeniami z internetu. Buforowanie umożliwia mu odpowiadanie na regularnie powtarzające się zapytania. Jako interfejs między dwoma partnerami komunikacyjnymi może filtrować ruch danych, a także blokować niechciane treści i odrzucać podejrzane żądania. Jego zadaniem jest również kontrola przepustowości i rozkładu obciążeń strony.

Proxy na telefonie

Proxy można ustawić również na telefonie pracującym w systemie Android, iOS lub iPadOS. Wówczas należy w ustawieniach sieci i internetu, a dokładniej WiFi w opcjach zaawansowanych ustawić serwer proxy i wybrać jego typ konfiguracji. Takie ustawienia serwera będzie unikalne tylko dla jednej sieci WiFi, dlatego w przypadku przełączania się na inną sieć należy ponownie skonfigurować ustawienia proxy dla kolejnej sieci WiFi.

Telefony z różnymi systemami operacyjnymi w najlepszych cenach:
https://www.komputronik.pl/category/1596/telefony.html

Kto używa serwerów proxy?

Proxy używane są przez osoby, które czasami chcą być anonimowe w sieci lub chcą obejść blokadę geograficzną. Część stron internetowych blokuje dostęp użytkowników wybranych państw, a serwer ten dzięki zmianie adresu IP jest w stanie obejść filtry. Serwer pośredniczący jest często wykorzystywany również przez firmy, które zajmują się weryfikacją reklam, SEO lub scrapingiem danych. W Polsce ich stosowanie jest w pełni legalne. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z usług zaufanego dostawcy. Serwery niepewnego pochodzenia mogą spowodować zainfekowanie komputera wirusami, przechwycenie plików cookie zawierających poufne dane, brak protokołu https, czy możliwość monitorowania połączenia użytkownika przez dostawcę proxy.

Więcej newsów o najnowszych technologiach - https://nano.komputronik.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group