Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2145
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Coraz mądrzej

Sobota, 13 czerwca 2015, 11:00
Autor: red
REGION: Coraz mądrzej
Fot. użyczone
Kolejnych 29 podmiotów dołączy do klastra edukacyjnego „INVEST in EDU” prowadzonego przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W promocję i rozwój szkolnictwa zawodowego zaangażowanych będzie blisko 80 partnerów. Podczas konferencji „Mądrzej. Czyli jak kształcić dla gospodarki” wręczone zostaną również wyróżnienia dla przedsiębiorców i szkół.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, firmy zatrudnią w najbliższych latach co najmniej 6 tysięcy specjalistów. Szczególnie poszukiwani będą osoby wykształcone w zawodach: lakiernik, mechanik, elektromechanik, operator maszyn, spawacz, technik szycia, monter, elektronik oraz elektryk.
- Urzędy pracy mają informacje o obecnym zapotrzebowaniu na rynku. Nie są jednak w stanie oszacować, jakie zawody będą potrzebne w perspektywie kilku lat. Strefy ekonomiczne dzięki współpracy z przedsiębiorcami posiadają taką wiedzę – tłumaczy Ilona Antoniszyn– Klik, wiceminister gospodarki.

W lutym wałbrzyska strefa powołała klaster edukacyjny „INVEST in EDU”, który monitoruje zapotrzebowanie przedsiębiorców na konkretnych specjalistów. Wiedza ta pozwala szkołom dostosować kierunki i programy nauczania do realnych potrzeb rynku. Głównym założeniem klastra jest skojarzenie firm działających w WSSE ze szkołami zawodowymi. W placówkach stworzone zostaną tak zwane klasy patronackie, nad którymi piecze obejmą strefowe firmy.
- To pierwszy krok do stworzenia w Polsce systemu dualnego, którego formuła zakłada, że większość zajęć obywa się u przedsiębiorcy. Uczniowie korzystają z nowoczesnych technologii znajdujących się w firmach i po uzyskaniu dyplomu są w pełni przygotowani do podjęcia zatrudnienia – tłumaczy Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”. - Nawet najlepsze przygotowanie teoretyczne, nie zastąpi umiejętności praktycznych i doświadczenia – podkreśla szefowa wałbrzyskiej strefy.

Pierwsze klasy patronackie ruszą od września tego roku. Stworzą je firmy działające w WSSE: Segepo–Refa ze Świebodzic w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu oraz GKN Driveline w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy. Obie firmy chcą patronować klasom, liczącym po około 15 uczniów, o profilu „operator obrabiarek skrawających”. Klasy patronackie zwiększą dostępność staży i praktyk oraz dadzą możliwość zatrudnienia absolwentów po uzyskaniu dyplomu. Dla uczniów przewidziane zostały również płatne staże wakacyjne, zwrot kosztów za podręczniki oraz zakup odzieży ochronnej.

Podczas konferencji „Mądrzej. Czyli jak kształcić dla gospodarki” do klastra przystąpi prawie 30 podmiotów, w tym firmy działające w wałbrzyskiej strefie, szkoły zawodowe i techniczne, Politechnika Wrocławska, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz jednostki samorządu terytorialnego. Placówki edukacyjne i przedsiębiorcy zostaną wyróżnieni przez Ministerstwo Gospodarki oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Podczas spotkania zostanie także podpisane porozumienie w sprawie zagospodarowanie terenów w pobliżu drogi S3.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group