Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3677
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Czas na Głuszycę

Wtorek, 25 sierpnia 2020, 6:32
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2020, 7:42
Autor: red
REGION, Głuszyca: Czas na Głuszycę
Fot. organizatorzy
Zapraszamy na bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Aglomeracji Wałbrzyskiej #odkrywajlokalnie – Soboty z LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej.

29.08.2020 – Głuszyca (punkt widokowy „Cesarska skałka”, wieża widokowa Kościoła NMP, kamieniołom „Kamyki”), start: godz.11.00 – Centrum Przesiadkowe w Głuszycy, u. Łukasiewicza, planowany czas wycieczki – do 3 godzin, dodatkowe informacje: tel. 746643871.

Czy są laureaci Nagrody Nobla związani z Głuszycą, czy w Głuszycy nocował Fryderyk Wielki, czym jest i gdzie znajduje się tzw. „Głuszycki Mały Fiord”. Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas wycieczki z przewodnikiem 29.08.2020 r.

Głuszyckie lodospady – dawny kamieniołom w Głuszycy Górnej (1 strona)

Duży, nieczynny kamieniołom „Kamyki” położony na stokach góry Ostoja na wysokości 585 m n.p.m. Dawniej pozyskiwano tutaj ciemna skałę wulkaniczną o składzie zbliżoną do bazaltów, którą nazywano tradycyjnie melafirem. W górnej części kamieniołomu można zaobserwować ciekawe zjawisko geologiczne, jakim są zaokrąglone formy skalne skały wulkanicznej, określane jako brekcje. Prace górnicze trwały tutaj do lat 70. XX wieku, po czym wyrobisko zalano wodą tworząc malowniczy staw, przypominający górskie jeziorko. Miejsce to jest popularne wśród wędkarzy. Zbocza kamieniołomu szczególnie upodobali sobie wspinacze, którzy zimą wspinają się po tworzących się tutaj, obszernych lodospadach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w głuszyckim kamieniołomie zrealizowano teledysk do utworu Superhero - młodej wokalistki Viki Gabor. Na pobliskiej Przełęczy pod Czarnochem znajduje się węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Jest to również dogodne miejsce do przekroczenia granicy (turystyczne przejście graniczne Głuszyca – Janovičky) i rozpoczęcie poznawania urokliwej Ziemi Broumovskiej.

Wieża widokowa w Głuszycy (0,5 strony)

Taras widokowy na wieży kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski udostępniony dla turystów w 2018 roku. Wejście na 21 metrową wieżę możliwe jest z wnętrza świątyni. Na tarasie może znajdować się jednorazowo maks. 10 osób. Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszej rezerwacji. Kościół MB Królowej Polski zbudowano w 1741 roku. W kolejnych latach świątynię przebudowano nadając jej cech klasycznych. W fasadzie zwraca uwagę okazały portyk z potężnymi kolumnami, dobudowany na pocz. XIX wieku. Był to kościół ewangelicki, obecnie jest w posiadaniu parafii katolickiej. Wewnątrz znajdują się ładne, dwukondygnacyjne zdobione empory oraz wyposażenie z XIX wieku.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group