Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 6537
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Cztery najważniejsze zalety posiadania samochodu elektrycznego

Sobota, 28 października 2023, 5:33
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Cztery najważniejsze zalety posiadania samochodu elektrycznego
Fot. użyczone
Coraz większa ilość osób rozważa zakup samochodu elektrycznego. Jest to inwestycja, która zwraca się dość szybko. Szacuje się, że samochody elektryczne są trzy razy bardziej ekonomiczne od tradycyjnych pojazdów spalinowych, a koszt ich zakupu zwraca się nawet po czterech latach. Jakie jeszcze zalety mają takie auta? Odpowiadamy poniżej!

1. Samochody elektryczne – podstawowe informacje
2. Najważniejsze zalety posiadania samochodu elektrycznego
3. Stacje – ładowanie samochodu elektrycznego
4. Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych to bezpieczne rozwiązanie?

Niektóre miasta wprowadziły darmowe parkowanie w strefie albo wyznaczyły dedykowane miejsca postojowe dla aut elektrycznych.

Samochody elektryczne – podstawowe informacje

Samochody elektryczne działają tak samo, jak samochody z silnikiem spalinowym. Różnica jest taka, że do napędu jest wykorzystywana energia elektryczna, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, jest silnik albo silniki elektryczne, sterownik i zestaw akumulatorów.

Cały układ charakteryzuje większa prostota i czystość. Do tego silnik elektryczny nie generuje hałasu. Energia elektryczna, która jest zmagazynowana w akumulatorach, jest przekazywana do silnika elektrycznego napędzającego koła auta bezpośrednio albo przez zespół przekładni mechanicznych.

W silnikach elektrycznych nie ma miejsca proces spalania mieszanki paliwa oraz powietrza, nie ma tłoków oraz cylindrów. Nie ma też konieczności używania turbosprężarek. Wobec tego nie trzeba smarować elementów ruchomych olejem. Ma to bezpośrednie przełożenie na czystość pracy, trwałość pojazdu elektrycznego i koszty jego utrzymania.

Najważniejsze zalety posiadania samochodu elektrycznego

Jakie korzyści wiążą się z kupnem pojazdu elektrycznego? Po pierwsze, są to niskie koszty eksploatacji. Właściwie eksploatowane baterie wytrzymują przynajmniej dziesięć lat. Auta elektrycznego nie trzeba tak często serwisować. Do tego koszt jego ładowania jest znacznie niższy od średniego wydatku w trakcie tradycyjnego tankowania na stacjach benzynowych. Po drugie, auto elektryczne jest niemal bezgłośne. Kierowcy nie doświadczają w nich także charakterystycznego zapachu paliwa, który przeszkadza niektórym użytkownikom tradycyjnych aut spalinowych. Po trzecie, duże bezpieczeństwo. Nisko umieszczony środek masy, w dodatku blisko środka geometrycznego pojazdu sprawia, że samochód elektryczny jest bardzo stabilny. Lepiej trzyma się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymuje większe siły odśrodkowe. Czwartą rzeczą jest troska o środowisko. Zero emisji przekłada się głównie na brak szkodliwych dla zdrowia oraz życia spalin, których zapach znany jest wszystkim z zakorkowanych ulic miast.

Stacje – ładowanie samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodu elektrycznego jest proste i bezpiecznie. Tak samo, jak podłączenie do prądu dowolnego urządzenia elektronicznego używanego w domu. Trzeba jedynie zachować podstawowe środki ostrożności, np. zablokować drzwi do pojazdu, czy zaciągnąć hamulec ręczny. Informację o statusie ładowania uzyskujemy za pomocą wskaźników świetlnych. Wskazują one, czy napełnianie baterii trwa, czy dobiegło końca. Zastanawiasz się, gdzie można naładować auto elektryczne? Stacje ładowanie wyszukasz na https://mapaladowania.pl/. Jak wynika z udostępnionej na stronie mapy, stacji ładowania aut elektrycznych przybywa zarówno w naszym kraju, jak i Europie.

By móc komfortowo i bez żadnych problemów pokonać trasę autem elektrycznym, przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na moc ładownia oraz rodzaj przyłączy do baterii. Elementy te muszą być kompatybilne z danym modelem. Obecnie kierowcy mają do wyboru 2 typy punktów do ładowania akumulatorów. Pierwszym są stacje ładowania AC, gdzie moc ładowania wynosi od 2,2 do 44 kW. Umożliwia to pełne naładowanie pojazdu w ciągu kilku godzin. Natomiast o wiele szybsze stacje ładowania DC o mocy ponad 150 kW, zasilane prądem stałym, umożliwiają naładowanie auta nawet w 20–30 minut.

Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych to bezpieczne rozwiązanie?

Przepisy prawa w sposób precyzyjny regulują techniczne wymagania, które muszą spełniać ładowarki. Dzięki temu punkty ładowania są umieszczane z dala od stref zagrożenia wybuchem w razie pojawienia się zwarcia, które może skutkować powstaniem zapłonu. Urządzenia muszą także mieć właściwą wentylację. Jednocześnie stacja ładowania pojazdów elektrycznych ma szereg zabezpieczeń dodatkowych. Słupki ochronne, odbojnice, czy progi zwalniające zmniejszają ryzyko zniszczenia ładowarki w wyniku zderzenia z autem. Wtyczki pojazdowe są zabezpieczeniem przed piaskiem, solą, wilgocią i śniegiem. Natomiast stałe oświetlenie, czujniki ruchu, systemy alarmowe, monitoring, czy szczelne obudowy są bardzo pomocne w walce z aktami wandalizmu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
12%
Cieszy
4
24%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
18%
Złości
8
47%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group