Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 1679
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy pracownicy wałbrzyskiej Filharmonii będą zarabiać więcej?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 17 marca 2017, 12:25
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2017, 9:23
Autor: red
Fot. użyczone
– Skierowałem pismo do Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w sprawie potrzeby korekty wynagrodzeń pracowników artystycznych Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Sprawa wymaga załatwienia, gdyż posiadający wysokie kwalifikacje muzycy otrzymują obecnie pensje na poziomie najniższego wynagrodzenia – mówi dr Piotr Sosiński, radny Województwa Dolnośląskiego z ramienia klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Oto treść pisma do Marszałka:

„Zwracam się do Pana jako organizatora wojewódzkich instytucji kultury z prośbą o podjęcie działań w celu poprawy dramatycznej sytuacji finansowej pracowników artystycznych Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wynagrodzenia zatrudnionych tam muzyków są rażąco niskie i niewspółmierne do ich kwalifikacji, zaangażowania i umiejętności. Nie znajduje żadnego uzasadnienia wysokość miesięcznej pensji zbliżona do najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia w kraju.

Dane dotyczące średnich wynagrodzeń pracowników artystycznych w polskich filharmoniach jednoznacznie sytuują wałbrzyską orkiestrę na ostatnim miejscu. Zdziwienie budzi też znaczna różnica widełek zarobków pracowników Filharmonii Sudeckiej w porównaniu do chociażby pracowników Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, które różnią się prawie o 500 zł na niekorzyść wałbrzyskiej instytucji (przykładowo muzycy Tutti w Jeleniej Górze 2545-2645 zł, a w Wałbrzychu 2000-2400 zł).

Organizacje związkowe oraz dyrekcja placówki od dawna apelują o podwyżkę wynagrodzeń. Wierzę, że skoro Zarząd Województwa tak mocno wsłuchuje się w głosy załóg swoich instytucji (vide: Teatr Polski we Wrocławiu) i pozwala, by protest prowadził nawet do zmiany dyrektora, to tym bardziej gotowy będzie pozytywnie odpowiedzieć na uzasadnione zabiegi o korektę wynagrodzeń.

Jestem przekonany, że zgodzi się Pan z twierdzeniem, że nie może być zgody nie nieodpowiednie traktowanie świetnie przygotowanych muzyków i spychanie ich w stan rzeczywistego ubóstwa. Mam nadzieję, że znajdzie Pan środki finansowe, które pozwolą na poprawę tej gorszącej nas wszystkich sytuacji.”

Piotr Sosiński, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

idler73 17-03-2017 14:05
To chyba filharmonicy powinni zacząć się bać. PiS kilka miesięcy temu, nawiązał "wspaniałą współpracę z Solidarnością" (jak to określił jeden z miejscowych fanów Ludzkiego Pana), w celu "ratowania" pracowników Wamagu. W efekcie, stało się NIC, a ludzie są bez pracy. Zignorował ich prezydent - notariusz i wszyscy inni. Brawo, dobra zmiana.
~krajowa 17-03-2017 14:14
Co z innymi ludzmi pracującymi za grosze czy PiS będące u władzy, da zarobić więcej, czy tylko będą robić cyrk polityczny, jak w tej sprawie.
~pytacz 17-03-2017 14:15
Dlaczego nie przebranżowią się na aktorów? W pornoscenkach w Szaniawskim i Starej Złomiarni zarobili by więcej-homolobby by o to nie zadbało?
~Piotr Kwiatkowski radny Rady Miejskiej w Wałbrzychu 17-03-2017 14:33
Proponuję również panie Piotrze zainteresować się sytuacją chóru Filharmonii Sudeckiej założonego przez pana J Koska w 2014 roku , którego na skutek działań , tzn braku działań obecnej dyrekcji prawie już nie ma ....a szkoda zapału i chęci kilkudziesięciu mieszkańców Wałbrzycha i okolic ...Wszyscy oczekują jasnych i klarownych decyzji i działań od dyrekcji filharmonii ,a nie kłamstw o ich realizacji...
~anonim 17-03-2017 15:18
Zapomniał wół jak cielęciem był-połowa chóru poszła w p....du dzięki właśńie P.Koskowi.Tak lubił pracować z ludzmi.W dupie miał ten chór jak i całą filharmonię.Chór działał właściwie dzięki Pani Bogusi Bednarczyk.Tak się starał mocno Pan Kosek o ten chór jaki i o nagrody dla muzyków na jubileusz.Muzycy nie dostali ani złotówki a Pan Kosek swoją dolę zainkasował na konto.Pozdrawiam
AUTOR 17-03-2017 19:58
DOKTÓR SOSIŃSKI NAPEWNO POMORZE POT WARÓNKIEM RZE FILCHARMONJA ZMIENI NAZWE Z SÓDECKIEJ NA WSZEHPOLSKOM
~Jerzy Jacek Pilchowski 17-03-2017 20:01
~Piotr Kwiatkowski radny Rady Miejskiej w Wałbrzychu: A może pan powinien się za to zabrać. W sejmiku rządzi PO więc jest szansa zrobienia czegoś pozytywnego. - W przeciwieństwie do "szemranych przetargów" w organizowaniu których macie chyba mistrzostwo świata.
~Damian 17-03-2017 21:02
Sprywatyzować wszystkie filharmonie, teatry, opery itd. Sztuka powinna się sama utrzymywać i podatnicy nie powinni do niej dokładać.
~Real 17-03-2017 21:19
Miasta z poziomem zadłużenia 100% dochodów nie stać na Filharmonię. Kto tego nie rozumie jest idiotą.
~pytacz 18-03-2017 8:48
Ale czy tu chodzi o to czy miasto stać czy nie ? Miasto nie stać finansowo na wiele rzeczy a ma je , nie widać tego ? Zastanów się lepiej, dlaczego tak jest.
~lolek4 18-03-2017 11:18
No, ładnie Panie Damian. Ładnie pan sobie podgrywasz a czemuż to społeczeństwo ma utrzymywać górników kiedy ich węgla nikt nie chce kupować bo za drogi ,a 13tek i 14tek tak się domagają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group