Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy pracownicy wałbrzyskiej Filharmonii będą zarabiać więcej?

Piątek, 17 marca 2017, 12:25
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2017, 9:23
Autor: red
Wałbrzych: Czy pracownicy wałbrzyskiej Filharmonii będą zarabiać więcej?
Fot. użyczone
– Skierowałem pismo do Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w sprawie potrzeby korekty wynagrodzeń pracowników artystycznych Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Sprawa wymaga załatwienia, gdyż posiadający wysokie kwalifikacje muzycy otrzymują obecnie pensje na poziomie najniższego wynagrodzenia – mówi dr Piotr Sosiński, radny Województwa Dolnośląskiego z ramienia klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Oto treść pisma do Marszałka:

„Zwracam się do Pana jako organizatora wojewódzkich instytucji kultury z prośbą o podjęcie działań w celu poprawy dramatycznej sytuacji finansowej pracowników artystycznych Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wynagrodzenia zatrudnionych tam muzyków są rażąco niskie i niewspółmierne do ich kwalifikacji, zaangażowania i umiejętności. Nie znajduje żadnego uzasadnienia wysokość miesięcznej pensji zbliżona do najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia w kraju.

Dane dotyczące średnich wynagrodzeń pracowników artystycznych w polskich filharmoniach jednoznacznie sytuują wałbrzyską orkiestrę na ostatnim miejscu. Zdziwienie budzi też znaczna różnica widełek zarobków pracowników Filharmonii Sudeckiej w porównaniu do chociażby pracowników Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, które różnią się prawie o 500 zł na niekorzyść wałbrzyskiej instytucji (przykładowo muzycy Tutti w Jeleniej Górze 2545-2645 zł, a w Wałbrzychu 2000-2400 zł).

Organizacje związkowe oraz dyrekcja placówki od dawna apelują o podwyżkę wynagrodzeń. Wierzę, że skoro Zarząd Województwa tak mocno wsłuchuje się w głosy załóg swoich instytucji (vide: Teatr Polski we Wrocławiu) i pozwala, by protest prowadził nawet do zmiany dyrektora, to tym bardziej gotowy będzie pozytywnie odpowiedzieć na uzasadnione zabiegi o korektę wynagrodzeń.

Jestem przekonany, że zgodzi się Pan z twierdzeniem, że nie może być zgody nie nieodpowiednie traktowanie świetnie przygotowanych muzyków i spychanie ich w stan rzeczywistego ubóstwa. Mam nadzieję, że znajdzie Pan środki finansowe, które pozwolą na poprawę tej gorszącej nas wszystkich sytuacji.”

Piotr Sosiński, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group