Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3194
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy ten apel przyniesie skutek?

Piątek, 26 kwietnia 2019, 11:14
Aktualizacja: Sobota, 27 kwietnia 2019, 9:25
Autor: PAW
Wałbrzych: Czy ten apel przyniesie skutek?
Fot. Robert Bajek
Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania ze stosowania na terenie miasta Wałbrzycha jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku.

W związku z zainicjowaną przez prezydenta Romana Szełemeja akcją „Stop – Plastik”, mającą na celu, począwszy od 1 maja 2019 roku, ograniczenie wykorzystania na terenie Gminy Wałbrzych butelek PET, jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku, Rada Miejska Wałbrzycha apeluje do mieszkańców miasta, by przyłączyli się w jak największym stopniu do tego projektu.
- Niestety, ale obecnie produkuje się plastiku na potęgę – mówi Jerzy Ignaszak z wałbrzyskiego magistratu. – Odpadów plastikowych jest coraz więcej, a ziemia się dusi. Plastik jest wszędzie i stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Spalanie plastiku nie jest rozwiązaniem, bo wydzielają się substancje bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego potrzebne są takie inicjatywy oddolne, bowiem to od siebie powinniśmy zacząć zmieniać rzeczywistość.

Niniejszy apel kierowany do poszczególnych podmiotów w celu zachęcenia ich do ograniczenia wykorzystania w codziennym funkcjonowaniu różnego rodzaju przedmiotów z plastiku, ma na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Jest to kolejne po uchwale przyjmującej Program „Zielony Wałbrzych 2020”, działanie Gminy Wałbrzych, które pokazuje znaczenie spraw związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko Unia Europejska wprowadziła m. in. zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku dla którego dostępne są zamienniki, przy czym zakaz ten wprowadza się od 2021 roku.
- Nie powinniśmy się poddawać i powinniśmy podejmować kolejne działania mające na celu ograniczenie tego zjawiska – mówi prezydent Roman Szełemej. – Przykład musimy dawać od siebie i zachęcać wałbrzyszan, by nie stosowali i nie kupowali plastikowych opakowań, bo to jedyna droga.

Prezydent zapowiedział, że z dniem 1 maja wyeliminowane zostaną ze stosowania zarówno w Urzędzie Miejskim, jak również w jednostkach organizacyjnych Gminy Wałbrzych i spółkach gminnych, jednorazowe opakowania i naczynia wykonane z plastiku, takie jak np. reklamówki, butelki PET, kubki, sztućce, talerzyki i że nastąpi ich zastąpienie wyrobami z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku.
- Zachęcam do korzystania z wody wodociągowej, a w przypadku konieczności zakupu wody butelkowanej, do kupowania wody w opakowaniach szklanych bądź też opakowaniach wielokrotnego użytku – mówi prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

18
47%
Cieszy
4
11%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
13
34%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group