Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5114
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czy znasz najczęstszą przyczynę powstawania pożarów?

Sobota, 9 grudnia 2023, 6:32
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Czy znasz najczęstszą przyczynę powstawania pożarów?
Fot. użyczone
Źródło ognia, tlen, materiał palny – to właśnie te trzy czynniki wystarczą, by wzniecić niszczycielskie zjawisko jakie stanowi pożar. Przyczyny jego powstawania mogą być różne, począwszy od problemów związanych z urządzeniami grzewczymi, aż po niewłaściwe zachowanie dorosłych czy dzieci. Okazuje się, że przyroda przyczynia się do pożaru wyłącznie w niewielkim stopniu; naturalnie może wywołać go uderzenie pioruna czy długotrwała susza. Jednak najczęstsze przyczyny pożarów to te, które są spowodowane umyślnym lub nieumyślnym działaniem człowieka. Jako ludzie, swoim nieodpowiedzialnym działaniem możemy zaszkodzić zarówno sobie, jak i innym. Do najczęstszych sytuacji, które w wielu przypadkach sprowokowały pożar, zalicza się między innymi wszelkiego rodzaju awarie instalacji elektrycznych, naprawianych bądź przerabianych przez niedoświadczone osoby, niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych czy przechowywanie łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła i ognia. Jak zapobiec występowaniu pożarów? Najwięcej wskazówek tkwi w zasadach PPOŻ, których powinno się przestrzegać dla bezpieczeństwa siebie i innych.

Ochrona przeciwpożarowa w pigułce – co warto o niej wiedzieć?

Oczywiście, przed niektórymi zagrożeniami pożarowymi można uchronić się w niezwykle prosty sposób – chociażby przez zachowanie zdrowego rozsądku i powstrzymanie się od ryzykownych zachowań, które mogą spowodować szkody. Niestety, nie na wszystko ma się wpływ. Jako osoby świadome zagrożeń, możemy jedynie zabezpieczyć się przed ich skutkami, w ten sposób zapewniając sobie możliwość otrzymania ewentualnego odszkodowania na pokrycie szkód. Pomoże w tym między innymi ubezpieczenie mieszkania. Ponadto, na właścicielach mieszkań i domów ciążą zasady ochrony przeciwpożarowej, które obejmują między innymi:
• zbudowanie domu zgodnie z obowiązującymi normami przeciwpożarowymi – w przypadku kupna już wybudowanego domostwa, właściciel nie może samodzielnie przeprowadzić zmian w konstrukcji, które mogłyby naruszyć określone normy);
• dbanie o okresowe sprawdzanie instalacji przeciwpożarowej – wymaga się przeprowadzania przeglądu minimum raz w roku, korzystając z usług wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów; przykładem firmy świadczącej usługi przeglądu przeciwpożarowego w budynkach jest firma NOFIRE; ważne, by po każdej kontroli (a także czyszczeniu przewodów wykonanych przez profesjonalistę) zachować wszelkiego rodzaju protokoły kontroli i dokumenty potwierdzające wykonanie pracy;
• zapewnienie ogólnodostępnych dróg ewakuacyjnych w przypadku wystąpienia pożaru.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pożarom w domu, które warto znać

Ogień to potężny żywioł, mogący spowodować duże szkody, a także być śmiertelny. Oprócz zniszczeń mienia, jest on w stanie solidnie zagrozić zdrowiu domowników. Między innymi dlatego powinno się na poważnie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa, tym samym pamiętając o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na właściwe warunki instalacji elektrycznej. W przypadku, gdy coś wzbudza twój niepokój, koniecznie zwróć się z problemem do specjalisty – samodzielna ingerencja w instalację może jedynie zaszkodzić. Produkty łatwopalne powinno się trzymać z dala od wszelkich źródeł ognia. Mowa tu przede wszystkim o butlach czy zbiornikach paliwa. Podobnie jest z opałem, który należy przechowywać w bezpiecznej odległości od kominka. Rozmawiając o ochronie przeciwpożarowej, nie można pominąć kwestii zaopatrzenia się w specjalne środki przeciwpożarowe. Mimo tego że na właścicielach czy lokatorach nie spoczywa obowiązek posiadania w domu lub mieszkaniu gaśnicy, to zawsze warto się w nią zaopatrzyć. Kolejnym pomysłem jest instalacja czujników dymu, które pozwolą na ostrzeżenie domowników we wczesnej fazie pożaru, tym samym umożliwiając szybsze wszczęcie działań zapobiegających dalszemu rozwojowi niebezpiecznej sytuacji.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
1
25%
Hahaha
1
25%
Nudzi
1
25%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group