Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 4427
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wraki są usuwane systematycznie

Piątek, 5 lipca 2024, 9:35
Aktualizacja: 13:08
Autor: red
Wałbrzych: Wraki są usuwane systematycznie
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
W tym roku (a minęła dopiero połowa) z wałbrzyskich ulic Straż Miejska usunęła już 45 wraków pojazdów. Strażnicy robią co mogą, ale z pozoru proste sprawy „oczyszczania miasta” z wraków rzadko są tak proste jak się to wydaje...

Zwykle po każdej notatce prasowej na powyższy temat, w elektronicznych mediach pojawiają się komentarze podobne do tych sprzed dziesięciu lat:

20-05-2014 19:07 - to zapraszam na ul. Grodzką stoi już rok czasu ford Ka i przyrasta do asfalt

20-05-2014 20:16 - A czy w końcu ktoś zajmie się rozbitym złomem z przed pomnika Górnictwa Wałbrzyskiego? Chyba, że stoi tam dla ozdoby miasta, a to co innego. Straż Miejska nie interesuje się tym złomem, choć stoi na parkingu płatnym.

źródło: https://www.walbrzyszek.com/na-podzamczu-nieuzytkowane-pojazdy-beda-odholowywane-z-parkingow-23833

Czasy o tyle się zmieniły, że mamy dzisiaj o wiele więcej samochodów, a samochody używane bardzo szybko tracą na wartości. Istnieje więc pokusa, aby „nie przepłacać” i pozostawić stary pojazd w miejscu gdzie „nikomu nie będzie przeszkadzał”. Z tych powodów problem więc nie maleje.

Jednocześnie mieszkańcy miasta zgłaszają przypadki, kiedy takie pojazdy zajmują miejsca parkingowe lub są pozostawione na chodniku. Są to pojazdy zarośnięte trawą, zardzewiałe, bez tablic rejestracyjnych. Częstokroć dają też wyraz swojemu poirytowaniu, gdy usuwanie wraku „trwa tygodniami” i „nic się nie dzieje”. Należy jednak pamiętać, że pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje na to, że nie są użytkowane, strażnicy miejscy mogą usuwać tylko wtedy, gdy znajdują się one na drodze publicznej w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Podstawą jest art. 50a ust 1. Prawa o Ruchu Drogowym.

Usuwaniem porzuconych pojazdów zajmują się dzielnicowi. Najwięcej wraków wywieziono z Piaskowej Góry i Podzamcza. Samochody takie trafiają na parking strzeżony. Straż Miejska ustala właściciela pojazdu, który decyzją administracyjną zostaje obciążony kosztami usunięcia i przechowywania pojazdu. Aktualnie opłata za usunięcie z drogi i przechowywanie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony to 542 zł oraz 14 zł za przechowywanie pojazdu za każdą rozpoczętą dobę. Rowery, motorowery, hulajnogi elektryczne – odpowiednio 128 zł i 6zł za dobę. Motocykle 256 zł i 6zł. W przypadku większych pojazdów koszty są odpowiednio większe.

Dodatkowo, jeżeli stwierdzono wykroczenie (np. pozostawienie w miejscu niedozwolonym, zanieczyszczenie drogi, niszczenie roślinności) właściciel/kierujący może zostać ukarany mandatem karnym wg taryfikatora. Natomiast osobna kwestia to ewentualne kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podsumowując: Jeżeli masz stary pojazd, który już nie nadaje się do użytku poświęć mu trochę czasu i zachodu, wyrejestruj i zezłomuj – będzie prościej, taniej i czyściej.

Poza wyżej opisanymi czynnościami, strażnicy miejscy w tygodniu od 24 do 30 czerwca 2024 przyjęli 319 zgłoszeń.

Twoja reakcja na artykuł?

13
57%
Cieszy
3
13%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
4
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group