Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5470
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dar życia

Piątek, 29 stycznia 2021, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: red
Wałbrzych: Dar życia
Fot. organizatorzy
W tym roku osoby chętne do oddania krwi zapraszamy 31 stycznia 2021r. (niedziela) do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ul. B. Chrobrego 31 w godz. 8:00 – 12:00.

Od dnia 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów jak i autobusów) dla Dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

Nowe uprawnienia dla Krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Osoba zdrowa, pełnoletnia, od 18 do 60 roku życia (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi? W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym!

Do oddania krwi należy zgłosić się z dowodem osobistym.

Jak wygląda procedura oddania krwi?

• Rejestracja Dawcy na podstawie dowodu osobistego;
• Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
• Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
• Badanie Lekarskie - badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
• Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
• Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy/ szkole/ uczelni.

Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo soków lub wody i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

W ciele dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. krwi. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Ta ilość może uratować aż 3 osoby!

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group