Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2870
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Do szkoły wychodź po śniadaniu, czyli III edycja programu Śniadanie Daje Moc

Wiadomości: REGION
Piątek, 30 sierpnia 2013, 6:15
Aktualizacja: 8:29
Autor: red
Fot. organizatorzy
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rusza III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.

Jak zawsze nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych będą mogli zakładać w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w dniu 8 listopada wychowawcy wraz z rodzicami zorganizują wspólne śniadanie dla uczniów w klasie. W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie). W ubiegłym roku do programu przyłączyły się 342 szkoły z województwa dolnośląskiego. Organizatorem programu jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia.

- Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności - o dostępnych formach pomocy. Współpraca na linii szkoła – dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci - mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak.

Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia już po raz trzeci przeprowadza w klasach 0-3 szkół podstawowych program edukacyjny Śniadanie Daje Moc.

Jak pokazują, przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia, badania - poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukacje najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Dzięki programowi coraz więcej dzieci przynosi do szkoły drugie śniadanie. Uczniowie biorący udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa (82% uczestnicy, 73% nieuczestnicy) oraz produkty mleczne (odpowiednio 45% i 34%), a rzadziej słodycze (odpowiednio 26% i 45%). Dodatkowo dzieci uczestniczące w programie częściej chwalą się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania i chętnie rozmawiają na ten temat. Program wpłynął pozytywnie również na postawę rodziców. Zwiększył ich zaangażowanie w żywienie dzieci. Ponad połowa nauczycieli biorących udział w programie zauważyła pozytywną zmianę wśród rodziców uczniów ze swojej klasy, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 29% nauczycieli miało takie obserwacje.

Tak jak dotychczas program polega na zakładaniu w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc, w których nauczyciel przeprowadzi śniadania edukacyjne, zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Ponadto 8 listopada, w dniu Śniadanie Daje Moc, wychowawczy wraz z uczniami i rodzicami będą mogli przygotować wspólne śniadanie w klasie.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka. O grant można się starać przez wypełnienie formularza na stronie www.sniadaniedajemoc.pl. Granty zostaną przyznane 16 klasom (jeden grant w każdym województwie. Więcej informacji na temat konkursu na grant znajduje się w regulaminie na stronie www programu.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~oxo 30-08-2013 7:53
"Kultura jedzenia śniadań w Polsce nie istnieje." J. Pitera.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group