Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 4295
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dom dla seniorów

Wtorek, 17 września 2019, 16:02
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2019, 8:36
Autor: JAZ
Wałbrzych: Dom dla seniorów
Fot. JAZ
W wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze powstaje nowy Dzienny Dom Pobytu Seniora. Przygotowywane miejsce będzie się mieścić w budynku przy ulicy Niepodległości 78.

Nowa lokalizacja uwzględnia opiekę dla 30 osób. Ma ona być sprawowana nad osobami samotnymi lub takimi, którymi w czasie dnia nie ma się kto zaopiekować.
- Na Podgórzu nigdy takiej placówki nie było. To jest Dom Dziennego Pobytu Seniora, ale będzie on pełnił zdecydowanie większą rolę niż mówi nam nazwa. Dom będzie przeznaczony nie tylko dla seniorów z tej dzielnicy, ale wszyscy, którzy już się tu znajdą, będą spędzać czas pod opieką wykwalifikowanych osób – mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Dom ma być również przeznaczony do innych celów. Ze względu na charakter społeczny będą się w nim odbywać spotkania, w których będą mogli wziąć udział również i młodsi mieszkańcy Wałbrzycha. Mowa tu o spotkaniach z mieszkańcami, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Lokal spełniać będzie standardy określone Programem Wieloletnim Senior+. To sprawi, że nie będzie w nim także barier architektonicznych. Przebudowa pozwoli utworzyć salę spotkań, miejsce do ćwiczeń, kuchnię czy łazienkę. W pomieszczeniu będzie znajdował się również pokój dla pielęgniarki.
- Wyciągamy w ten sposób dłoń do ludzi w wieku senioralnym. Wierzymy, że jeśli zapewni się im wyżywienie, transport i ćwiczenia ruchowe, to ludzie ci zostaną dłużej aktywni życiowo – dodaje prezydent.

Koszt inicjatywy wynosi niespełna 600 tysięcy złotych. Otwarcie zaplanowano na styczeń 2020 roku. Pobyt w Domu Seniora będzie płatny. Jej wysokość zależna będzie od dochodów.

Dzienny Dom Pomocy „Senior+”

Skrócony opis:
1. Liczba osób – 30,
2. Rozpoczęcie działalności – styczeń 2020,
3. Wartość robót: 651000 zł (dotacja z MRPiPS 300000 zł, środki własne 351000 tys.)
4. Obiekt ma 144 m2,
5. Odbiorcy – osoby starsze, niepełnosprawne, chore, które wymagają opieki osób trzecich,
6. Dzienny dom pomocy będzie funkcjonował w ramach struktury wałbrzyskich domów seniora.

Dzienny Dom Senior+ powstaje w dzielnicy Wałbrzycha-Podgórze dla 30 osób. Rozpocznie działalność od początku stycznia 2020 roku. Adresatami usług będą seniorzy - mieszkańcy Wałbrzycha, zamieszkujący przede wszystkim dzielnicę Podgórze, ale również dzielnice przyległe, z których będą dowożeni do placówki. Będą to osoby samotne albo takie, których dzieci pracują i nie mogą zajmować się starszymi rodzicami; osoby, które z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności wymagają opieki osób trzecich; osoby korzystające z pomocy w formie usług opiekuńczych.

Dzienny Dom Senior+ zostanie utworzony poprzez przebudowę części parteru budynku polegającej na utworzeniu sali spotkań łącznie z jadalnią, sali do ćwiczeń, kuchni, łazienki, szatni oraz pokoju pielęgniarskiego. Pomieszczenia spełniać będą standardy określone Programem Wieloletnim Senior+. Placówka nie będzie miała barier architektonicznych, będzie dysponowała przy budynku terenem zielonym. Zapewni szeroką ofertę usług w godzinach od 7:00 do 16:00 dostosowanych dla potrzeb seniorów. Zorganizowana zostanie minimum 8 godzinna opieka od poniedziałku do piątku, 2 posiłki dziennie, rehabilitacja prozdrowotna poprzez kinezyterapię, zajęcia edukacyjne, kulturalne, sportowo – rekreacyjne. W placówce znajdzie miejsce pomieszczenie ogólnodostępne pełniące funkcję sali spotkań wyposażone w 8 stołów czteroosobowych wraz z krzesłami, w miękkie sofy i fotele, ławy, regały na książki i prasę, szafy na multimedia, komputery, biurka i krzesła komputerowe, sprzęt RTV . W godzinach wieczornych w pomieszczeniach Domu działać będzie Klub Seniora dla mieszkańców Podgórza.
Pobyt w domu będzie odpłatny w zależności od posiadanego dochodu.

Obecnie w Dziennym Domu Pomocy przy ul. Kasztelańskiej 7 (otwartym w listopadzie 2014 r.) przebywa 20 seniorów. Odpłatność miesięczna wynosi około 1150 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

20
53%
Cieszy
2
5%
Hahaha
5
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
10
26%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group