Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: „Drabina Jakubowa” Jakuba Szczęsnego

Niedziela, 11 września 2016, 16:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 października 2016, 21:37
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: „Drabina Jakubowa” Jakuba Szczęsnego
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Czy świat wygląda inaczej, gdy spojrzy się na niego z wysokości ponad 5 metrów? Już niedługo przekonają się o tym mieszkańcy podwórek wrocławskiego „Trójkąta Bermudzkiego”, gdzie 10 września br. rozpocznie się projekt Jakuba Szczęsnego, „Drabina Jakubowa”. Zapraszają sztuki wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Większość wrocławskich podwórek na Przedmieściu Oławskim, w tzw. „Trójkącie Bermudzkim”, nie zmieniła się od momentu ich powstania na przełomie XIX i XX wieku. Wielopiętrowe czynszowe kamienice dodatkowo znacznie ucierpiały podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Wiele z nich zostało nieodwracalnie uszkodzonych, inne – nieobjęte programem rewitalizacji – stopniowo niszczeją i popadają w ruinę. Proces ten jest widoczny zwłaszcza na podwórkach, miejscach wspólnych, należących do wszystkich mieszkańców.

DRABINA JAKUBOWA – 5 METRÓW BLIŻEJ NIEBA
W taką wspólną, a co za tym idzie trochę „niczyją” przestrzeń, w ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza, został zaproszony warszawski architekt Jakub Szczęsny. Artysta, po wizytach studyjnych i rozmowach z mieszkańcami podwórek, postanowił zaprosić ich do udziału w nietypowym eksperymencie:
- W dynamicznie zmieniającym się w ostatnich latach polskim społeczeństwie najmniej zmieniają się warunki życia grup o najniższych dochodach. Mimo licznych zmian ustrojowych, jakość infrastruktury mieszkalnej i dostępność usług społecznych pozostają w wielu miejscach w Polsce na bardzo niskim poziomie. „Drabina Jakubowa” jest formą pewnej usługi służącej mieszkańcom kilku komunalnych kamienic we wrocławskim "Trójkącie Bermudzkim". Nie chodzi tu jednak o montaż kablówki, ostrzenie noży, czy deratyzację. Chodzi o zmianę punktu widzenia na otaczającą ich codzienność i niewesołą rzeczywistość czynszowych podwórek, tłumaczy Jakub Szczęsny.

Usługa świadczona będzie przez architekta w trakcie przejazdów ulicami Przedmieścia Oławskiego – ciągnięta przez niego drabina będzie rozkładana we wnętrzach podwórek. Wyposażeni w lornetkę i zabezpieczeni przed upadkiem chętni mieszkańcy okolicznych kamienic będą mogli wspiąć się na poziom ponad pięciu metrów, by z tej wysokości obserwować swoje codzienne otoczenie.

- Mam nadzieję, że moje działanie pozwoli nie tylko na dojrzenie sąsiadek w negliżu, ale przede wszystkim spowoduje refleksję nad perspektywami lepszego jutra niewidocznymi z poziomu podwórka, dodaje Szczęsny. Z tego samego powodu autor ma zamiar usługę udostępnić również innym mieszkańcom Wrocławia i sobie samemu. Bo w końcu, komu nie marzy się lepsze jutro?

Działanie będzie miało miejsce 10 i 11 września br. (sobota, niedziela) w godz. 10:00 - 14:00. Start akcji przy podwórku przy ulicy Mierniczej. Szukajcie nas na Przedmieściu Oławskim. Kolejne terminy akcji: 17 i 18 września (sobota,niedziela) w tych samych godzinach.
Wstęp wolny.

WROCŁAW – WEJŚCIE OD PODWÓRZA
„Drabina Jakubowa” to część projektu Wrocław – wejście od podwórza, największego tego typu w Polsce działania – eksperymentu – kilkudziesięciu interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działają w danej przestrzeni z mieszkańcami w taki sposób, by finalne rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia poczucia odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją” – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji:
Jakub Szczęsny - pierwszy polski architekt, którego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Zajmuje się działaniami z pogranicza architektury, projektowania przedmiotów i sztuki. Interesuje go zwłaszcza tworzenie środowiska mieszkaniowego poza utartymi kodami mieszczańskimi oraz higienistyczną standaryzacją modernizmu. Postrzega swoją działalność, jako formę usługi, która często poddaje krytyce przedmiot "zamówienia", niezależnie od tego jakich środków do jego spełnienia należy użyć i kto jest zamawiającym. Poszukuje znaczących wątków w przeszłości miejsc, w których działa, by użyć ich jako motywów, do proponowania przyszłych scenariuszy. Współpracuje z instytucjami (Saint Louis Science Center, Residency Unlimited, CCA, Polin i in.), organizacjami pozarządowymi (Bęc Zmiana, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, IASKA, Ideas Louisville, Casa do Povo i in.) i podmiotami prywatnymi (General Electric, Aura, BMW Polska i in.), zwłaszcza w Europie, USA i Brazylii. Od 2001 roku współtworzy Grupę Projektową Centrala, a od 2016 roku autorskie studio SZCZ w Warszawie.

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group