Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4180
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dzień Sybiraków

Środa, 18 września 2019, 8:39
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2019, 8:37
Autor: red
Wałbrzych: Dzień Sybiraków
Fot. użyczone
W Dzień Sybiraka, w 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz z okazji z 30. rocznicy reaktywowania wałbrzyskiego oddziału Związku Sybiraków odbyły się w naszym mieście uroczystości upamiętniające tragedię naszych rodaków zesłanych na Sybir.

Zaczęło się na Piaskowej Górze przy pomniku Syberyjskiej Golgoty od złożenia kwiatów i zniczy.Obok sztandaru Związku Sybiraków powiewały sztandary wałbrzyskich i powiatowych szkół podstawowych oraz Związku Emerytów i Rencistów „Solidarność”. Wszystkich obecnych przy pomniku powitała Prezes wałbrzyskiego koła Sybiraków Joanna Baniukiewicz. Wieńce i kwiaty złożyli między innymi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Iwona Frankowska, posłanki Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Kwiaty złożyli również byli prezydenci Wałbrzycha Henryk Gołębiewski i Zygmunt Nowaczyk. Następne wiązanki były od wałbrzyskiego oddziału Sybiraków i wszystkich szkół podstawowych z Wałbrzycha, Boguszowa-Gorc i Mieroszowa.

Po tej części wszyscy udali się do pobliskiego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Mszę Świętą, którą koncelebrował ks.dr. Krzysztof Moszumański w asyście Sybiraka ks. prałata Stanisław Pająka i księdza kanonika. W przepięknej homilii wygłoszonej przez ks. Krzysztofa usłyszeliśmy fragmenty „Pieśni wygnańców z ojczyzny”. Po Mszy Św. uczestnicy własnym pojazdami i postawionym przez miasto autokarem udali się do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopania na dalszą część uroczystości. Po przywitaniu przybyłych gości odśpiewano hymn państwowy a następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 37 przedstawiła piękny program artystyczny składający się z hymnu Sybiraków oraz pieśni i wierszy sybirackich. Odbyło się również wręczenie medalu „PRO PATRIA”. Uhonorowany nim został ks. prałat Stanisław Pająk. Wręczenia medalu dokonał obecny na uroczystości wicewojewoda dolnośląski mgr Jarosław Kresa. Honorowa Odznaka Sybiraka została nadana Wacławowi Kwiecińskiemu, a medale 90. lecia powstania Związku Sybiraków zostały wręczone: ks.dr. Krzysztofowi Moszumańskiemu, dyr. szkoły nr 37 Małgorzacie Gawonicz, Andrzejowi Hubczakowi nauczycielowi historii ze szkoły 37. W dalszej części Wacław Kwieciński zaprezentował zebranym fragmenty multimedialnej prezentacji o losach sybiraków pt „Sybiracy pamiętamy” , która w całości prezentowana była podczas żywych lekcji historii w obecnych na uroczystościach szkołach podstawowych. Następnie poproszono o zabranie głosu zaproszoną specjalnie na dzisiejsze uroczystości autorkę książki i filmu pt „Kromka chleba” Dagmarę Dworak. Pani Dagmara nie kryjąc wzruszenia opowiedziała o losach swojej rodziny. To właśnie książka „Kromka chleba” z dołączonym filmem była nagrodą dla obecnych na uroczystości laureatów szkolnych konkursów o Sybirakach. Wszyscy laureaci zostali wyczytani i zostały im wręczone wspomniane książki. Panią Dagmarę poproszono o złożenie dedykacji na książkach wszystkim chętnym. Ustawiła się długa kolejka chętnych do uzyskania dedykacji od Pani Dagmary. I tym oto książkowym akcentem prowadząca uroczystość dyr. Ewa Gratzke podziękowała wszystkim przybyłym za wzięcie udziału w tych niezapomnianych uroczystościach.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group