• Czwartek, 21 lutego 2019
  • Godz. 21:30
  • Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
  • Czytających: 4513
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dzikie zwierzęta w uzdrowiskowym Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Środa, 4 lipca 2018, 10:36
Aktualizacja: 13:19
Autor: red
Fot. archiwum
Co jakiś czas otrzymujemy sygnały i informacje od naszych czytelników, że w Szczawnie–Zdroju coraz częściej widywane są dzikie zwierzęta. Urząd Miejski Szczawna–Zdroju apeluje do mieszkańców i kuracjuszy, by unikali oni kontaktu z tymi zwierzętami.

"W związku z coraz częstszymi informacjami o pojawiających się dzikich zwierzętach przypominamy, aby nie dokarmiać lisów, dzików, saren i innych zwierząt w lesie, na jego obrzeżach ani na terenie miasta.

Dokarmiając, nie tylko nie pomagamy tym zwierzętom, ale możemy im też zaszkodzić. Dokarmianie skutkuje poszerzaniem granic ich terytorium, a co za tym idzie ich wędrówkami do miasta. Zwierzęta zachęcane karmą dostarczaną przez ludzi, niewłaściwie zabezpieczonymi odpadkami żywnościowymi, pozostawionymi przy koszach na śmieci (suchy chleb, obierki z warzyw), coraz śmielej zaczynają zapuszczać się na tereny miejskie, szybko przy tym zapamiętując atrakcyjne miejsca z pożywieniem i potem łatwo nie zrezygnują z ulubionych „stołówek”.

Powoduje to, że zmienia się ich naturalne zachowanie związane z poszukiwaniem pożywienia w lesie, poprzez przyzwyczajenie się do łatwiejszego sposobu jego pozyskania. Czynnikiem, który powoduje takie zachowanie np. lisów, jest łatwy dostęp do pojemników na odpady, z których lisy pozyskują pokarm. Dlatego należy tak zabezpieczać pojemniki na odpady, aby nie miały do nich dostępu dzikie zwierzęta, pamiętać należy o zamykaniu pojemników na odpady. Odpady komunalne w workach powinny być szczelnie zawiązywane a pokrywy kontenerów na śmieci zamykane po każdorazowym użyciu. Niedopuszczalnym jest wyrzucanie odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych (w tym na obrzeżach lasów, łąkach i nieużytkach), gdyż mogą one przyciągać dziko żyjącą zwierzynę, poszukującą pożywienia.

W razie nieprzewidzianego kontaktu z wolno żyjącym zwierzęciem należy pamiętać że:

· nie należy zbliżać się do napotkanych dzikich zwierząt,

· po zauważeniu dzikiego zwierzęcia należy niezwłocznie spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku.

Apelujemy zatem do Państwa – nie zachęcajmy dzikich zwierząt do „odwiedzin” w mieście".

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Polanica 4-07-2018 16:26
Porąbało je chyba,co one szukają w tym smrodzie.
~Edek z fabryki kredek 4-07-2018 16:43
Mnie takie dwie dzikie chcialy wykorzystac seksualnie na Chelmcu. Jedna mowila turnus mija a ja niczyja. Udalo sie uciec.
~Marek 4-07-2018 17:59
Spokojnie, zajmie się nimi Bogdan ze straży wiejskiej w Szczawnie. Kto pamięta jak idiota psiknął gazem pieprzowym w dzika a ten wpadł w szał i go połamał ?:)
~wyzwalacz 4-07-2018 20:13
Myślałem że chodzi o polityków POPiS
~Mk 5-07-2018 0:10
Dobre.☺pozdrawiam Bogdana.Mam nadzieje,źe wrocil juz do pracy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group