Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4856
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fałszywy krewny

Piątek, 23 sierpnia 2019, 7:41
Aktualizacja: Sobota, 24 sierpnia 2019, 8:17
Autor: red
Wałbrzych: Fałszywy krewny
Fot. KMP Wałbrzych
Wałbrzyscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Nasi seniorzy są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jednak zdarzają się przypadki, że wierzą swojemu telefonicznemu rozmówcy. Dzwoniący, zrozpaczony krewny w sposób bardzo sugestywny opisuje wypadek drogowy, który spowodował. Aby uniknąć więzienia potrzebuje natychmiast dużej sumy pieniędzy. Taką historię usłyszała 87–letnia mieszkanka Wałbrzycha. Niestety uwierzyła w nią i w ten sposób straciła oszczędności całego życia.

Przestępcy często do osób starszych i przy każdej możliwej okazji zmieniają metody działania. Osoba odbierająca telefon myśli, że ma do czynienia z policjantem albo członkiem rodziny, którego dawno nie widziała.

Podczas próby wyłudzenia pieniędzy np. na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi nasz zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z poszkodowanym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki. Kilkakrotnie dzwonią pod różnymi nazwiskami, w taki sposób, aby wciągnąć ofiarę w swoją grę. Ostatecznie proszą o przekazanie pieniędzy w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Informują poszkodowanego, że kiedy prawdziwego oszusta uda się złapać, pieniądze zostaną mu oddane. Tak jednak się nie dzieje. Oszuści znikają z pieniędzmi, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują o ostrożność, gdyż sprawcy podają się nawet za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos, udając osobę mocno chorą, po to aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść poczucie winy, ewentualnie współczucie. Często zdarza się, że proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy na leczenie, ale niekiedy próbują wyłudzić dużo mniejsze kwoty. Informują wtedy, że środki finansowe chcą przeznaczyć np. na remont samochodu, który akurat się zepsuł, na operację, czy też na wakacje.

Pamiętajmy!
- Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności,
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy CPR 112.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group