Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4648
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Festiwal za kilka dni

Czwartek, 25 sierpnia 2022, 6:39
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Festiwal za kilka dni
Fot. organizatorzy
Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku już za kila dni!

11. edycja MMF Hommage à Kieślowski odbędzie się w najbliższy, ostatni wakacyjny weekend 26-28 sierpnia. Przebiegać będzie pod hasłem „Kino Interwencji". W programie wiele polskich i światowych najnowszych i niezwykle ważnych produkcji, ale też powrót do klasyki kina światowego. Głównym filmem tytułowej sekcji HOMMAGE będzie film „Niebo" Toma Tykwera – filmu, który powstał na podstawie ostatniego wspólnego tekstu duetu Kieślowski – Piesiewicz.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu jest hasło „Kino Interwencji". Pragniemy skupić się na kinie, które zostawia w widzach ślad i nie pozwala o sobie zapomnieć długo po zakończeniu seansu. Kinie, który otwiera widzów na empatię i potrzebę solidarności.

Kinie, które jest aktualne w dobie obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Europie, którą przeżywamy razem z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi z Ukrainy. – mówi Zuzanna Fogtt, dyrektorka i producentka festiwalu.

W ramach tytułowej sekcji HOMMAGE pokazany zostanie film, który 20 lat temu miał swoją premierę podczas gali otwarcia festiwalu w Berlinie, a powstał na podstawie jednego z ostatnich tekstów duetu Kieślowski & Piesiewicz. „Niebo" (Heaven, 2002) Toma Tykwera z Cate Blanchett i Giovannim Ribisim w rolach głównych to dzieło, które podzieliło przed laty publiczność i krytyków.

W ramach tej samej sekcji pokazane zostaną „Gadające głowy" i wyprodukowane przez Instytut Adama Mickiewicza „Gadające głowy 2021" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Wybór nie jest przypadkowy – pragniemy stworzyć w czasie festiwalu przestrzeń, w którym widzowie (przede wszystkim ukraińska społeczność mieszkająca obecnie w regionie) mogliby nagrać swoje odpowiedzi na słynne pytania Kieślowskiego (Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze?). Zebrany materiał może posłużyć za niezwykle symptomatyczne i cenne świadectwo obecnych czasów; ważne jest również to, aby móc oddać – nawet w takim symbolicznym wymiarze – głos, tym którym siłą został on odebrany. – mówi Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Nie ma wątpliwości, że ludzie działający w obszarze kultury – począwszy od artystów po osoby tworzące festiwale i przeglądy – muszą dziś zaangażować się w cele społeczne, a kino ma największą szansę, aby skutecznie przemówić do jak najszerszej widowni, inspirować ważne działania i uczyć o społecznej sprawiedliwości. Wyselekcjonowane przez organizatorów filmy opowiadają o bohaterach i bohaterkach – zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia – którzy próbują dokonać w swoim otoczeniu ważnej zmiany, dla siebie i innych.

Jedną z bohaterek festiwalu będzie hiszpańska reżyserka Carla Simón, zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Młoda hiszpańska reżyserka jest jedną z kluczowych przedstawicielek nowego hiszpańskiego kina. Podczas Hommage à Kieślowski zostaną pokazane wszystkie jej najważniejsze filmy: pełne metraże „Lato 1993" i najnowszy „Alcarràs" oraz dwa krótkie metraże – „Correspondencia" i „Después también". Sekcja poświęcona „czułym opowieściom" hiszpańskiej narratorki jest realizowana dzięki wsparciu Instytutu Cervantesa w Krakowie i współpracy z Fundacją AVA Arts.

Jak zawsze w Sokołowsku będzie można spotkać i porozmawiać ze współpracownikami oraz przyjaciółmi Kieślowskiego, gośćmi będą również reżyserzy i aktorzy pokazywanych filmów.

W tym roku na festiwalu będzie również obecna córka reżysera „Przypadku" – Marta Hryniak. Jej udział w wydarzeniu jest bardzo ważny i wyjątkowy.

Wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objęła jak co roku, żona reżysera, Maria Kieślowska.

 Szczegółowy program 11. edycji Hommage à Kieślowski:
www.hommageakieslowski.pl/pl/program/kalendarz-wydarzen
 Rezerwacja biletów: kinozdrowie@sokolowsko.org/ tel. +48 502 37 09 42
 Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.hommageakieslowski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
50%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group