Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2716
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Filharmonia otrzymała środki na modernizację

Środa, 16 listopada 2016, 16:45
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Filharmonia otrzymała środki na modernizację
Fot. Robert Bajek
Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu otrzymała środki na realizację planowanego remontu i modernizację swojego obiektu, o czym dziennikarzy poinformował dzisiaj w filharmonicznym foyer Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Romanem Szełemejem – prezydentem Wałbrzycha i Elżbietą Łaganowską – dyrektor wałbrzyskiej filharmonii.

Filharmonia Sudecka otrzymała środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Tytuł projektu, który otrzymał dofinansowanie, brzmiał: "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu". Całkowita wartość projektu wyniosła 12 724 382,07 zł., natomiast wnioskowana kwota dofinansowania 8 800 595,33 zł.
- To dobry komunikat dla Wałbrzycha. To pokazuje obraz dobrej współpracy pomiędzy panem prezydentem Szełemejem a Zarządem Województwa. Zarząd podjął decyzję o finansowaniu projektu modernizacji Filharmonii Sudeckiej. Kwota 12 750 000 zł. Będzie to finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. 85 procent będzie pochodziło ze środków unijnych, a 15 procent, czyli wkład własny, z budżetu Województwa - powiedział Cezary Przybylski.

Na temat dofinansowania i przekazanych środków wypowiedział się również Roman Szełemej:
- Bardzo się cieszę, że kolejna wizyta pana Marszałka jest tu, w Filharmonii Sudeckiej - jednej z najważniejszych, obok Teatru Dramatycznego, Teatru Lalki i Aktora, Starej Kopalni - instytucji kultury w Wałbrzychu. Mamy instytucji kultury bardzo wiele. W większości są to instytucje miejskie, a dwie bardzo ważne - Teatr Dramatyczny i Filharmonia Sudecka - to instytucje podległe Marszałkowi Województwa. Mam bardzo ambiwalentne odczucia. Po pierwsze bardzo dziękuje panu Marszałkowi, którego cenię za współpracę, ale jednocześnie mam odczucie pewnej goryczy, bo w ostatnich latach sam uczestniczyłem w otwarciu kilkunastu wielkich obiektów kulturalnych we Wrocławiu. Dystans, jaki jest między nami a Wrocławiem, jest po prostu ogromny. Dzisiaj, po tylu latach jesteśmy na etapie modernizacji tego, skądinąd zawstydzającego jeżeli chodzi o stan, obiektu, jakim jest Filharmonia Sudecka. Ten budynek od przed wojny nigdy nie był modernizowany. Doskonale wiem ile kosztuje stworzenie obiektu kultury, bo mamy za sobą dwa lata Starej Kopalni, która kosztowała miasto 170 milionów złotych.

O szczegółach technicznych mówiła natomiast Elżbieta Łaganowska - dyrektor Filharmonii Sudeckiej i Arkadiusz Simm - kierownik projektu modernizacji. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w lutym i muszą być zrealizowane do końca 2017 roku. Planowany jest remont sali koncertowej, wejść do instytucji, dachów, elewacji, zaplecza, klatki schodowej, pokoi dla muzyków. Planowane jest też podpiwniczenie sceny, stworzenie magazynu instrumentów, tzw. "reżyserki" i, co ciekawe, balkonów wewnątrz sali koncertowej, które znajdowały się tam jeszcze za czasów niemieckich, co powiększy ilość miejsc dla słuchaczy z 290 do około 400. Podczas remontu budynku koncerty Filharmonii Sudeckiej odbywać się będą prawdopodobnie w Tatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, w Auditorium Novum PWSZ, a także w kościołach.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group