Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4893
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fontanna już działa

Piątek, 24 września 2021, 10:32
Autor: red
Wałbrzych: Fontanna już działa
Fot. użyczone
Fontanna Kaskadowa w Zamku Książ odzyskała dawny blask. Wszystko za sprawą renowacji, którą wykonano w 2021 roku w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy”. Jest on realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V–A Republika Czeska–Polska.

Fontanna Kaskadowa znajduje się na skalistym zboczu Tarasu Różanego przed południową ścianą Zamku Książ. Została zbudowana w 1915 roku. Tworzy ją siedem półokrągłych basenów o różnej wielkości, które ułożono nad sobą od największego do najmniejszego. Największy, dolny basen wykonano z białego marmuru, natomiast pozostałe z zaprawy cementowej. Forma kaskady, którą nadano fontannie jest charakterystyczna dla wielu ogrodów pałacowych. Woda wypływając spod górnego kamiennego nawisu równomiernym wachlarzowatym strumieniem przelewała się coraz szerszymi kurtynami na kolejne stopnie by wypełnić po brzegi zbiornik u dołu, który odprowadzał ją pod ciśnieniem do kolejnych fontann.

Fontannę kaskadową widać na zdjęciu lotniczym z 1925 przechowywanym w Instytucie Herdera w Marburgu. Jej datowanie wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 r. W 1913 r. gotowy był już Taras Kasztanowcowy na którym zamontowano wówczas tzw. Fontannę Donatella.

Kaskady były poważnie zniszczone po wojnie. Została prowizorycznie wymurowana i otynkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Ze względu na zły stan techniczny Fontanny Kaskadowej, od wielu lat była ona nieczynna. Dzięki pracom konserwatorskim odzyskała dawny blask. Został także naprawiony system zasilający fontannę wodą, dzięki czemu znów funkcjonuje i jest atrakcją dla turystów.

Projekt pt. „Na baroku się nie kończy“ (nr: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002276) jest współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Projekt jest realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

12
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group