Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 3187
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Fotowoltaika nie zawsze się opłaca. Sprawdź, kiedy nie opłaca się instalować paneli słonecznych

Czwartek, 15 lipca 2021, 7:46
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Fotowoltaika nie zawsze się opłaca. Sprawdź, kiedy nie opłaca się instalować paneli słonecznych
Fot. użyczone
Panele słoneczne cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością wśród Polaków. Choć zasadniczo zdecydowanie warto je zamontować, w niektórych sytuacjach nie jest to opłacalne. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dach zorientowany na północ

Uzyskanie optymalnej efektywności działania paneli słonecznych wymaga ich prawidłowego montażu. Koniczne jest skierowanie konstrukcji na południe, co pozwala na maksymalną absorbcję promieniowania słonecznego, podczas gdy za zupełnie wykluczony należy uznać kierunek północny. Jeżeli więc dach Twojego domu jest zorientowany właśnie na północ, fotowoltaika po prostu nie będzie się opłacać. Więcej informacji o opłacalności instalacji solarnej znajdziesz pod adresem https://dom.wp.pl/panele-fotowoltaiczne-jako-
dodatkowe-zrodlo-energii-czy-to-sie-oplaca
.

Zacienienie budynku

Co oczywiste, do w pełni wydajnej pracy ogniwa fotowoltaiczne wymagają jak najdłuższego dostępu do promieni słonecznych w ciągu dnia, dlatego budynek, na którym są zamontowane, powinien być w pełni odkryty. Zupełnie nie opłaca się instalować systemu solarnego na dachu czy gruncie, jeżeli w pobliżu znajdują się zabudowania czy wysokie drzewa, które po prostu zasłaniają Słońce. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na szybki zwrot z inwestycji.

Planowana przeprowadzka

Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz zmienić miejsce zamieszkania, montaż fotowoltaiki mija się z celem. Wydawanie kilkudziesięciu tysięcy złotych i organizowanie całego procesu montażu nie ma sensu, skoro niedługo opuścisz dom, bo instalacja nie podniesie jego wartości na tyle, żeby była opłacalna. W ten sposób robisz prezent kolejnemu właścicielowi nieruchomości, co jest dobrym pomysłem, o ile będzie nim ktoś bliski, np. Twoje dzieci. Jeśli przeprowadzka to dalsza perspektywa i najpierw chcesz znaleźć dobry kredyt hipoteczny, który spełni Twoje wymagania i pozwoli na sfinansowanie inwestycji, sprawdź i porównaj aktualne oferty na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Zepsuty lub nieodpowiedni dach

Montaż fotowoltaiki wymaga w pełni sprawnego dachu, który można bezpiecznie obciążyć dodatkową instalacją. Wykluczone są awarie lub konstrukcje na tyle słabe, że mogą nie utrzymać paneli i oprzyrządowania. Również dach z eternitu zupełnie nie nadaje się do montażu systemu solarnego. Z kolei prac na konstrukcjach z drewna lub strzechy trzcinowej nie podejmuje się wiele ekip z uwagi na delikatność tych materiałów.

Niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku

Często wyjeżdżasz na wiele dni? Żyjesz samotnie lub we dwoje, a większość czasu spędzasz poza domem? Korzystasz z energooszczędnych urządzeń, a Twoje rachunki za prąd są bardzo niskie? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest twierdząca, inwestycja w fotowoltaika może się po prostu nie opłacać lub jej zwrot będzie bardzo długi.

Instalacja niskiej jakości

Jeżeli zamierzasz oszczędzać na instalacji i interesuje Cię wyłącznie jak najniższy koszt jej montażu, zrezygnuj z niej. W ten sposób nie osiągniesz zadowalających rezultatów działania w długim czasie, a ryzykujesz szybką obniżką pierwotnych parametrów paneli i spadkiem wydajności.

Nieprofesjonalny montaż

Podobnie rzecz ma się z montażem, na którym również nie można oszczędzać. Powierzenie go niedoświadczonej, najtańszej ekipie może być nie tylko nieopłacalne, ale wręcz niebezpieczne z uwagi np. na nieprofesjonalne podłączenie komponentów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
71%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group