Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2053
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Francuski bal

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Środa, 21 lipca 2010, 19:03
Aktualizacja: 19:04
Autor: red
Fot. użyczone
W Boguszowie–Gorcach kultura francuska jest pielęgnowana i ma szczególne znaczenie dla sporej grupy mieszkańców. Tym razem wzięli oni udział w Balu Musette.

Sentyment mieszkańców miasta do kultury francuskiej wynika z pewnością z faktu pochodzenia niektórych mieszkańców Boguszowa-Gorc, bo należy pamiętać, że sporo z nich urodziło się we Francji. Część z nich ma pochodzenie polskie, ale II wojna światowa zmusiła ich do emigracji .

Bal Musette to wywodząca się z paryskich uliczek tradycyjna forma francuskiej zabawy, gdzie tańczyło się przy dźwiękach akordeonu, a wcześniej „musette” – instrumentu podobnego do dud.
W tej konwencji dorocznie organizowane są w Boguszowie – Gorcach spotkania, w których udział biorą wszyscy miłośnicy francuskiej muzyki, wina i bagietek.

W tym roku zabawa miała formę paryskiej kawiarenki. Dyrektor MBP – CK Elżbieta Gajewska powitała gości i zaprosiła na scenę Chór Frankofonów, który zaśpiewał hymn Francji – „Marsyliankę”. Świeżą i pełną lekkiego humoru inscenizację przygotował Klub Johna Lennona wspomagany muzycznie przez Ryszarda Gawrońskiego oraz Jana Kozła. Dyskusjom przy francuskim serze zagryzanym bagietkami towarzyszyły dźwięki akordeonu, a wszystkiemu bacznie przyglądał się najprawdziwszy kogut. Wzruszeń dostarczyła wszystkim śpiewająca kelnerka, w której rolę wcieliła się Marta Nawrot.

Popołudnie dodatkowo osłodziła uczestnikom balu Halina Bieniecka, która upiekła dwa wspaniałe torty.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group