Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3317
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gala Amazonek na Zamku Książ

Niedziela, 16 listopada 2014, 16:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 listopada 2014, 7:24
Autor: Katarzyna Szwarc
Wałbrzych: Gala Amazonek na Zamku Książ
Fot. Katarzyna Szwarc
Wczoraj w Sali Balowej Zamku Książ odbyła się Gala Amazonek 2015, przygotowana przez organizację PRO Femina.

Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia PRO Femina działa nieoficjalnie od 1998 roku (oficjalnie działalność rozpoczęło rok później). Do ich głównych zadań należy walka z niewiedzą i strachem dotyczącym raka piersi, jednak równie duży nacisk kładą też m.in. na naukę samobadania na silikonowych fantomach oraz przeprowadzają szkolenia, np. uczennic szkół ponadgimnazjalnych, czy urzędniczek pracujących w dużych zakładach pracy.

Stowarzyszenie Amazonek działa w Polsce już od 25 lat. Jedną z jego twarzy jest pisarka, felietonistka i plastyczka, Krystyna Kofta – pierwsza medialnie znana osoba, która stoczyła walkę z rakiem piersi i nie bała się poruszać tego tematu. W 2003 roku wydała fragment swojego dziennika („Lewa, wspomnienie prawej”), na który złożył się rok walki z podstępną chorobą, który zmusił pisarkę do zmiany swojej hierarchii wartości. Podczas gali odczytano list napisany przez felietonistkę do zgromadzonych, który zdefiniował pojęcie „kim jest Amazonka” - przyjęto go burzliwymi oklaskami.

Tegoroczna Gala Amazonek została poświęcona pamięci doktora chirurga onkologa Henryka Maciąga, który zmarł w maju tego roku. Wszyscy uczestnicy uczcili jego pamięć minutą ciszy. Swoją prezentację wygłosił natomiast doktor chirurg onkolog Paweł Pyka ze Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego, a jej tematem był „Rak piersi – zasady diagnostyki”.

Pierwszą część gali zakończył pokaz modelek-Amazonek, które zapozowały do specjalnej edycji kalendarza „Amazonki – moja historia 2015”, wydanego przez PRO Feminę. Ten kalendarz to 12 historii różnych kobiet, które łączy to, że wszystkie pokonały raka i oczywiście włączają się w akcję propagowania profilaktyki w walce z tą straszną chorobą. Wydawnictwo powstało pod patronatem posłanki na Sejm RP – Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, zaś na jego okładce znalazł się obraz Krystyny Kofty.

Cały kalendarz został zrealizowany charytatywnie – zarówno zdjęcia, jak i charakteryzacja modelek zostały wykonane nieodpłatnie. Autorem fotografii był Adrian Pasikowski, którego wystawę „Portrety” można podziwiać w Zamku Książ – po drugiej stronie obiektywu znalazły się modelki-Amazonki, a zdjęcia zostały wykonane w królewskich wnętrzach zamku w Wałbrzychu i pałacu w Strudze. Galę zakończył monodram, zrealizowany na podstawie dziennika Krystyny Kofty, a wykonany przez aktorkę - Teresę Stępień-Nowicką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group