Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3631
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Gimnazjaliści ze Szczawna Zdroju poznali wałbrzyski ZUS od kuchni

Poniedziałek, 6 marca 2017, 12:42
Aktualizacja: 12:44
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Gimnazjaliści ze Szczawna Zdroju poznali wałbrzyski ZUS od kuchni
Fot. użyczone
Czy wizyta w urzędzie może być interesująca dla gimnazjalisty? Okazuje się, że jak najbardziej. 19 uczniów z Publicznego Gimnazjum w Szczawnie–Zdroju odwiedziło wałbrzyski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dowiedzieli się m.in., co to qmatic, jak działa urzędomat, ile lat ma najstarszy dokument przechowywany w archiwach oddziału i kogo w starożytności nazywano emeritus.

Szczawieńskie gimnazjum bierze udział w „Projekcie z ZUS”, którego celem jest przekazanie młodym ludziom podstawowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych: czemu służą, jakie składki trzeba płacić i co należy się w zamian. Na koniec uczniowie realizują projekt: plakat, prezentację, film albo komiks.

Celem projektu jest także oswojenie gimnazjalistów z urzędem. To udało się podczas wizyty kilkanaściorga uczniów w budynku wałbrzyskiego ZUS. Wraz z Dorotą Pietrucik, Dyrektor szkoły, zaczęli zwiedzanie od sali obsługi klientów.
- Pokazaliśmy uczniom stanowiska, przy których przyjmowani są nasi klienci. Sala im się spodobała. Zainteresowali się też urządzeniem do systemu kolejkowego (qmatic) oraz naszym urzędomatem, który przyjmuje dokumenty przez całą dobę – mówi Grażyna Pilecka, Kierownik Referatu ds. obsługi płatników składek i ubezpieczonych w oddziale.

Później uczniowie zwiedzili oddziałowe archiwa. Małgorzata Sobczak, Naczelnik Wydziału Obsługi Dokumentacji opowiedziała, jakie dokumenty znajdują się w archiwum, w jakiej temperaturze są przechowywane; pokazała też dokument z 1917 roku.

Uczniowie odwiedzili również sekretariat i gabinet dyrektora oddziału. Osobiście sprawdzili zresztą, jak siedzi się w fotelu dyrektora. Na koniec wysłuchali krótkiej historii o ubezpieczeniach społecznych i wzięli udział w quizie z nagrodami.
- Dowiedziałem się, że już w starożytnym Rzymie byli emeryci. To byli legioniści, którzy zakończyli służbę i nazywano ich emeritus – relacjonuje Dawid Rudzki, uczeń 2 klasy szczawieńskiego gimnazjum.- Nie wiedziałem też, że ZUS działa już 83 lata – dodaje.

- Udział w projekcie edukacyjnym “Projekt ZUS” oraz wizyta w instytucji naszych uczniów przyniosła wiele korzyści. Uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i systemem ubezpieczeń w Polsce. Dowiedzieli się, jakie kwalifikacje są potrzebne do pracy w różnych zawodach tej instytucji. Mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy. Wiedzę i umiejętności na pewno wykorzystają w realizacji dalszej części projektu edukacyjnego – podsumowała spotkanie Dorota Pietrucik, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnie-Zdroju.

To z pewnością nie ostatnie spotkanie z uczniami chętnych zapraszamy do kontaktu z Katarzyną Serdeczna w ZUS w Wałbrzychu tel. 74 649 73 70.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group