Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3347
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: I Zlot Szlakiem Martyrologii „Osówka 2013”

Środa, 15 maja 2013, 9:00
Aktualizacja: 12:14
Autor: opr.red.
Region: I Zlot Szlakiem Martyrologii „Osówka 2013”
Fot. www.gluszyca.pl/użyczone
W dniu 11.05.2013r. odbył się I Zlot Szlakiem Martyrologii „Osówka 2013”, pomimo złych warunków atmosferycznych frekwencja dopisała.

Trzema trasami (z Głuszycy Górnej, Głuszycy i Walimia), turyści z Głuszycy, Jedliny Zdrój, Walimia i Świdnicy wędrowali szlakiem martyrologii, oraz trasami gdzie zlokalizowane były obozy pracy KL „Riese”, w których więźniowie byli wykorzystywani do ciężkiej, niewolniczej pracy przy drążeniu podziemnych kompleksów i przy pracach pomocniczych. Trasa nr 1 przebiegała przez Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach gdzie grupa turystów oraz przedstawiciele szkół i instytucji złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili „ znicze pamięci” na pomniku ofiar faszystowskiego terroru.

Na mecie zlotu, na terenie kompleksu Osówka odbyły się uroczystości zlotowe. Gdzie po powitaniu uczestników przez komandora zlotu Mariusza Wojciechowskiego, Panią Burmistrz Alicję Ogorzelec i gospodarza obiektu – Prezesa Zdzisława Łazanowskiego, głos zabrała Pani dr Dorota Sula pracownik naukowy Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy, która przedstawiła historię martyrologii więźniów przebywających w podobozach KL „Riese” rozlokowanych w Głuszycy i okolicach.

******

Młodzież wykonała prace plastyczne związane z tematem zlotu „ Uczczenie ofiar hitlerowskiego nazizmu i pamięć o martyrologii narodów”. Na konkurs wpłynęły prace dzieci młodzieży nie tylko z Głuszycy, ale także z Walimia, Jedliny-Zdroju czy Świdnicy. Prace były tworzone indywidualnie, w duetach i grupowo. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce podczas zlotu.

Jury w składzie Maria Burek – instruktor plastyk z Centrum Kultury-MBP, Natalia Smolińska – instruktor z Centrum Kultury-MBP, Zdzisław Łazanowski – prezes Osówki dokonało 9 maja br. ocen prac, w wyniku którego postanowiło przyznać:

I miejsce dla koła plastycznego działającego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Głuszycy Górnej,
II miejsce Przemysławowi Warchoł z Walimia,
III miejsce dla Zuzanny Pietrukiewicz z Młodzieżowego Koła Turystycznego działającego przy MDK w Świdnicy
oraz duetu: Magdalena Sulmińska i Oliwia Sulmińska z Jedliny Zdroju.
Ponadto przyznano trzy wyróżnienia, jakie otrzymali: Alan Jaremenko ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Głuszycy Górnej, dzieci i młodzież ze Świetlicy Wiejskiej w Głuszycy Górnej oraz duet Ola Tomaszewska i Nikola Gerando z Jedliny Zdroju.

Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy zlotu przeszli w „Marszu milczenia” przez podziemia kompleksu „Osówka”. Na zakończenie gospodarze poczęstowali uczestników zlotu pysznym gorącym żurkiem. Pomimo t trudnych warunków pogodowych, wszyscy byli zadowoleni, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe materiały promocyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group