Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3083
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o leżaki ogrodowe, żeby służyły przez wiele sezonów?

Czwartek, 23 maja 2024, 8:51
Aktualizacja: 8:55
Autor: materiał partnera
Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o leżaki ogrodowe, żeby służyły przez wiele sezonów?
Fot. materiał partnera
Meble ogrodowe są stale narażone na działanie promieni słonecznych i wilgoci. Wystawione na pogodę i niepogodę mogą więc szybko ulec zniszczeniu. Jak tego uniknąć? Sprzęty do relaksu pod gołym niebem należy odpowiednio zabezpieczać i przechowywać. Na szczęście nie trzeba eksperckiej wiedzy, żeby zadbać o swój stół i leżak ogrodowy. Wystarczy poznać kilka prostych porad.

Konserwacja drewnianego leżaka ogrodowego

O tym, jak długo leżak ogrodowy będzie służył, decyduje m.in. materiał, z którego został wykonany. Najmniej odporne są meble z drewna. Co jednak ważne, nie należy z góry rezygnować z ich zakupu. Sprzęty na bieżąco pielęgnowane odpowiednimi preparatami pozostają w pełni sprawne równie długo, jak modele wyprodukowane z metalu lub technorattanu.

Drewno powinno zabezpieczać się dwa razy w roku. Nową warstwę ochronną należy nałożyć krótko przed nadejściem pierwszych ciepłych dni. Dzięki temu leżak ogrodowy przez kolejne kilka miesięcy zniesie działanie czynników atmosferycznych.

Po raz drugi mebel trzeba zakonserwować, gdy sezon na wypoczynek w plenerze dobiegnie końca. W ten sposób zyska się pewność, że drewnu nie zaszkodzi wilgoć, która może dostać się do piwnicy, w której leżak będzie przechowywany.

Olej czy lakier? Czym lepiej pokryć drewniany leżak ogrodowy?

Drewniany leżak ogrodowy można pokryć olejem lub lakierem. Do zastosowania pierwszego środka wystarczy lekkie starcie poprzedniej powłoki ochronnej przy pomocy papieru ściernego o drobnej gradacji, czyli nie większej niż P120. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że oleje do drewna są mniej odporne na działanie wilgoci niż lakiery.

Lakier lepiej zabezpieczy leżak ogrodowy, ale jego aplikacja wymaga znacznie większej pracy. Nakładanie nowej warstwy środka na poprzednią daje efekt odwrotny od zamierzonego. Zbyt gruba powłoka ochronna staje się podatna na zarysowania, a do tego zaczyna odpryskiwać. Właśnie dlatego przed zabezpieczeniem mebla świeżą warstwą lakieru trzeba w całości zedrzeć stary podkład.

Pozbycie się starego lakieru wymaga użycia dwóch rodzajów papieru ściernego. Najpierw należy użyć arkusza gruboziarnistego, czyli o gradacji P200 bądź nawet nieco większej. Po tej czynności drewno będzie chropowate. Jego powierzchnię da się wygładzić papierem ściernym o drobnych ziarnach, czyli produktem oznaczonym jako P80, P100 albo P120.

Pielęgnacja metalowego leżaka ogrodowego

Dużo mniej uwagi wymagają meble z aluminium lub stali. Takie leżaki ogrodowe na ogół pokryte są warstwą antykorozyjną. W tym przypadku – odwrotnie niż przy sprzętach drewnianych – liczy się zachowanie dotychczasowej powłoki ochronnej, a nie usunięcie jej i nałożenie kolejnej.

Z tego powodu najlepszym wyborem będzie środek chemiczny pozbawiony związków kwasowych. Tego typu substancje źle wpływają na stan metalu, ponieważ przyspieszają jego rdzewienie. Pozbawione kwasów preparaty chronią aluminium i stal, ułatwiają usunięcie z mebla odcisków palców, a niekiedy też małych rys. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto wybrać specyfik nabłyszczający metal.

Czyszczenie leżaka ogrodowego z technorattanu

W przypadku mebli z technorattanu trudno mówić o konserwacji. Dbanie o taki leżak ogrodowy sprowadza się do mycia go. Do tego zadania przyda się środek do czyszczenia technorattanu, ściereczka lub gąbka, woda oraz szczoteczka z miękkim włosiem.

Wyczyszczenie takiego leżaka ogrodowego zaczyna się od nałożenia preparatu na tkaninę albo gąbkę. Ilość środka oraz czas, który trzeba odczekać, by wniknął w strukturę tworzywa, na etykiecie produktu.

Następnie nadmiar preparatu pozostaje spłukać przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jeśli brakuje jej pod ręką, można wytrzeć mebel czystą szmatką, a prześwity przeczyścić szczotką.

Przechowywanie leżaka ogrodowego

Leżak i inne meble ogrodowe nie powinny być wystawione na działanie czynników atmosferycznych dłużej niż to konieczne. Osoby, które nie mają altany albo zadaszonego tarasu, zrobią najlepiej, jeśli po zakończeniu wypoczynku schowają krzesła i stoły do komórki bądź piwnicy.

Przenoszenie mebli bywa jednak problematyczne. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad zakupem sprzętów składanych. Niestety, złożyć da się tylko leżaki ogrodowe z drewna i metalu. Osoby, które wolałyby modele rattanowe albo technorattanowe na szczęście nie są na straconej pozycji, ponieważ mogą kupić je na kółkach.

Wybór pokrowca na leżak ogrodowy

Leżak ogrodowy będzie służył przez wiele lat, gdy dodatkowo zostanie zabezpieczony materiałem. W tym przypadku wystarczy zwrócić uwagę tylko na grubość tkaniny. Ta cecha ma szczególnie duże znaczenie, jeśli w domu jest więcej leżaków, które zimą będą składowane jeden na drugim.

Warto pamiętać, że pokrowiec na leżak ogrodowy stanowi jedynie dodatkową ochronę mebla. Tkaniny, z których wykonuje się takie osłony, zwykle nie są hydrofobowe, czyli w pełni odporne na wsiąkanie intensywnych strumieni wody. W trakcie ulewy materiał przemoknie. Leżak ogrodowy będzie narażony na wilgoć, a tym samym uszkodzenia, dopóki pokrowiec nie zostanie z niego zdjęty.

Podsumowując, wybór leżaka zależy od preferencji i stylu ogrodu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano meble, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group