Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5348
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jak działa ITS?

Piątek, 31 stycznia 2020, 15:42
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2020, 8:36
Autor: red
Wałbrzych: Jak działa ITS?
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Sterowanie ruchem ulicznym, monitorowanie sytuacji na skrzyżowaniach, a przede wszystkim ułatwienia dla komunikacji miejskiej – to główne zadania systemu ITS. Ten skrót znają już chyba wszyscy kierowcy w Wałbrzychu.

Wiadomo również, że jest to system zintegrowany z miejskim monitoringiem wizyjnym. Każdego dnia, przez całą dobę, miasto obserwowane jest przez 149 kamer rozlokowanych w strategicznych miejscach. W 2019 roku ujawniono 1420 wykroczeń i 47 przestępstw.

W maju ubiegłego roku została oficjalnie oddana do użytku siedziba wałbrzyskiego ITS. Centrum Sterowania Ruchem powstało w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Projekt objął również modernizację miejskiego monitoringu wizyjnego.

W 2019 roku aż 1467 razy operatorzy monitoringu wizyjnego przekazali Straży Miejskiej i Policji informacje o wykroczeniach i przestępstwach popełnianych na terenie naszego miasta. Jeżeli mowa o wykroczeniach to zgłoszono 9 kolizji, 708 wykroczeń drogowych, 253 wybryki nieobyczajne, 27 dewastacji, 236 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach innych niż wyznaczone, 187 wykroczeń porządkowych. W przypadku przestępstw było to 41 zgłoszeń dotyczących bójek, 4 dotyczące kradzieży i dwa dotyczące niedozwolonych substancji. W kategorii przestępstw do najistotniejszych można zaliczyć:

3 lutego 2019 r., około godziny 2.00 operatorzy monitoringu wizyjnego zauważyli wybitą szybę w jednym ze sklepów w Rynku. O zaistniałej sytuacji powiadomiono Komendę Miejską Policji, która podjęła dalsze czynności.

17 lutego 2019 r., około godziny 4.00 operatorzy monitoringu zaobserwowali bójkę kilku osób przy ulicy Broniewskiego. Niezwłocznie powiadomiono I Komisariat Policji w Wałbrzychu. Funkcjonariusze podjęli dalsze czynności. Niezbędnym też było wezwanie karetki pogotowia, gdyż jeden z uczestników zajścia stracił przytomność.

22 kwietnia 2019 r., około godziny 23.00 operatorzy monitoringu zauważyli kobietę, dewastującą donice z kwiatami przy ulicy Broniewskiego. Na miejsce wezwano patrol policji KP I. Kobieta została ukarana mandatem karnym.

28 kwietnia 2019 r., również na Piaskowej Górze o godzinie 5.20 zauważono mężczyznę, który prawdopodobnie dokonał włamania do jednego z pawilonów handlowych. Powiadomiono Komisariat nr 1 w Wałbrzychu.

24 maja 2019 r., operatorzy zauważyli bójkę dwóch mężczyzn w centrum Śródmieścia. Jeden z uczestników zdarzenia, w akcie złości dokonał dewastacji pobliskiego kiosku. Poinformowano Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani.

12.07.2019 r., o godzinie 2.25 operator monitoringu zaobserwował dwóch mężczyzn poruszających się pojazdem jednośladowym po Rynku i okolicznych ulicach. Dziwne zachowanie mężczyzn wzbudziło zainteresowanie operatora, który na miejsce wezwał patrol Policji. Okazało się, że w/w posiadali przy sobie substancje zabronione.

14 lipca 2019 r., około godziny 1.00 zauważono kobietę dewastującą wiatę przystankową przy ulicy Mickiewicza. Na miejsce wezwano patrol Policji, który nakazał kobiecie naprawienie szkody.

8 października 2019 r., o godzinie 22.53, przy ulicy Sokołowskiego operatorzy monitoringu zauważyli mężczyznę pchającego wózek szpitalny. W trakcie zgłaszania sprawy na Policję pracownicy szpitala samodzielnie odebrali mężczyźnie wózek będący własnością szpitala.

5 listopada 2019 r., około godziny 2.00, przy ulicy Limanowskiego operator zauważył mężczyzn w kominiarkach, którzy usiłowali włamać się do pobliskiego lombardu. Sprawę zgłoszono na II Komisariat Policji w Wałbrzychu.

25 listopada 2019 r., tuż po północy przy ul. Niepodległości ujawniono dwa pojazdy pozostawione na światłach awaryjnych. Operator z zainteresowaniem obserwował otoczenie w/w miejsca, kiedy w pewnym momencie zauważył mężczyznę toczącego betonowy słupek na jezdnię. Na miejsce wezwano patrol policji. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

26 listopada 2019 r., podczas obserwacji rejonu Śródmieścia, jedna z operatorek monitoringu zauważyła osobę poszukiwaną przez Policję. Natychmiast na miejsce wezwała patrol, który zatrzymał w/w.

30 grudnia 2019 r., o godzinie 3.35 operatorzy zauważyli przy ul. 11 Listopada dziwnie zachowującego się mężczyznę. Po krótkiej obserwacji okazało się, iż mężczyzna dokonał kradzieży z pojazdu dostarczającego towar do jednej z cukierni.

31 grudnia 2019 r., około godziny 2.40 przy ulicy Broniewskiego operatorzy monitoringu miejskiego zauważyli mężczyznę, który kopał w drzwi wejściowe jednego z banków, a następnie dokonał dewastacji dekoracji świątecznej (choinki) poprzez wyrwanie z niej oświetlenia. Powiadomiono Policję, która podjęła dalsze czynności.

Źródło: Straż Miejska Wałbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group