Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 6238
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak odpowiednio zabezpieczyć towary w transporcie i spedycji?

Środa, 22 listopada 2023, 5:28
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak odpowiednio zabezpieczyć towary w transporcie i spedycji?
Fot. użyczone
Z perspektywy przedsiębiorcy prowadzącego działalność transportową i spedycyjną, niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczanie przewożonego ładunku. Zaniedbanie tej sprawy mogłoby doprowadzić do strat ze względu na możliwe uszkodzenie towaru. Warto zatem zadać pytanie: Jak zabezpieczyć ładunek w odpowiedni sposób?

Aby w pełni na nie odpowiedzieć, trzeba rozpatrzeć ten problem, odnosząc się do transportu drogowego i transportu morskiego

Zabezpieczanie ładunku w transporcie drogowym

Chociaż transport drogowy jest najpopularniejszą formą przewożenia towaru, to jego organizacja nie jest prostą sprawą. Spedycja drogowa jest regulowana przez liczne ustawy określające złożone procedury obowiązujące przewoźnika. Należy pamiętać, że to właśnie on odpowiada za uszkodzenia powstałe w trakcie transportowania produktów. Większość z nich powstaje ze względu na nieodpowiedni sposób zabezpieczania towaru. Jak zatem zabezpieczyć go poprawnie? 

Sposoby zabezpieczania towaru w spedycji drogowej

Wymienić można kilka podstawowych metod zabezpieczania ładunku. W pierwszej kolejności należy powiedzieć o odpowiednio bliskim ułożeniu towarów - dzięki temu ograniczona zostanie możliwość przesuwania się, a co za tym idzie - uszkodzenia produktów. Aby unieruchomić ładunek, warto również pomyśleć o zastosowaniu pasów transportowych - jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy towar nie zapełnia całej przestrzeni przeznaczonej do jego przewożenia. Do innych popularnych wśród przewoźników sposobów należy także ryglowanie, czyli unieruchamianie ładunku przy użyciu belek lub drążków rozporowych. Ich atutem jest z pewnością łatwość dopasowywania do wymiarów transportowanego towaru. Można także zabezpieczyć towar przy użyciu specjalnych siatek, listew czy łańcuchów - to również są sprawdzone i skuteczne metody znajdujące zastosowanie we współczesnym transporcie. 

Zabezpieczanie towarów w transporcie morskim

Jeśli chodzi o spedycję morską, to w tym przypadku sprawa wygląda inaczej niż w transporcie drogowym. Ten sposób przewozu jest stosowany przede wszystkim na tych trasach, na których nie sprawdziłaby się spedycja drogowa (np. między kontynentami) i dla towarów, dla których spedycja lotnicza byłaby za droga. Jednocześnie spedycja morska zazwyczaj wiąże się z transportem znacznie większych ilości towaru (FCL). Ze względu na tę specyfikę transportu morskiego, w powszechnym użyciu znajdują się kontenery morskie. Wiążą się z nimi charakterystyczne sposoby zabezpieczania ładunku.

Sposoby zabezpieczania towaru w spedycji morskiej

W przypadku przewozu towarów w kontenerach w pierwszej kolejności należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, tak aby pokrywały całość podłogi kontenera, a nie tylko pewien fragment. Po drugie, konieczne jest dopasowanie wagi ładunku do nośności kontenera - jej przekroczenie może skutkować uszkodzeniem towaru lub kontenera. Zabezpieczając towar wewnątrz kontenera, zwykle stosuje się tak zwany lashing, czyli przytwierdzanie ładunku do punktów mocujących. Zwykle zabezpiecza się także drzwi kontenera plombą butelkową. Dobrze jest także wypełnić wolną przestrzeń między towarami, aby uniemożliwić im ruch w trakcie transportu. Do tego celu można użyć drewna, kartonów czy styropianu - w zależności od rodzaju ładunku. 

Podsumowanie

Zarówno w przypadku transportu drogowego, jak i transportu morskiego, warto pomyśleć o sposobach zabezpieczenia ładunku specyficznych dla każdego rodzaju przewozu. Niezależnie od tego, czy stosuje się specjalne pasy, belki czy siatki w przypadku spedycji drogowej, czy kontenery w przypadku spedycji morskiej, podstawową kwestią jest odpowiednie rozlokowanie towaru i uniemożliwienie mu przesuwania się w trakcie transportu - pozwoli to ograniczyć możliwe straty, a także zachować bezpieczeństwo.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group