Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 3996
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak pozbyć się odpadów remontowych?

Czwartek, 1 lipca 2021, 6:43
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Jak pozbyć się odpadów remontowych?
Fot. użyczone
Zakończyłeś właśnie prace remontowe i przestrzeń zagracają ci odpady, które podczas trwania remontu zaczęły mnożyć się niemal nieskończenie? Szukasz sposobu na to, by pozbyć się rupieci, rozbitych płytek, połamanych desek i starego brodzika od prysznica? A może wciąż jeszcze piętrzą się zużyte folie malarskie, puszki po farbach i inne opakowania, które trzeba zutylizować? Poniżej podpowiedzi, w jaki sposób pozbyć się tego rodzaju odpadów legalnie i bez szkody dla środowiska naturalnego.

PSZOK, czyli gdzie w gminie można pozostawić odpady po remoncie?

Tajemniczy skrót PSZOK to punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Określa się nim takie miejsce na terenie gminy, które służy temu, by mieszkańcy nieodpłatnie mogli w nim pozostawać selektywnie zebrane śmieci i odpady komunalne. Warunkiem oddania odpadów do PSZOK jest ich obowiązkowe posegregowanie wg tworzywa, z którego są wykonane lub rodzaju odpadu. Czym korzystanie z takich punktów różni się przydomowych czy osiedlowych kubłów na śmieci? Wszak pojemniki na odpady komunalne również dzielą się na te, które odpowiadają śmieciom papierowym, z tworzyw sztucznych i metalowych, śmieciom pochodzenia organicznego, opakowaniom szklanym czy odpadom zmieszanym. Otóż zwykłe przydomowe kubły na śmieci przeznaczone są tylko do śmieci, które generują się na bieżąco podczas prowadzenia gospodarstwa domowego. Nie można pozostawiać w tego typu pojemnikach odpadów po budowie czy remoncie — postępowanie takie zagrożone jest karą grzywny, a nawet tymczasowego aresztu. PSZOK-i zaś przyjmują między innymi właśnie odpady rozbiórkowe oraz remontowe, pochodzące z prowadzonych we własnym zakresie remontów, co odróżnia je pod tym względem od osiedlowych śmietników. W Wałbrzychu PSZOK prowadzony jest przez Miejski Zakład Usług Komunalnych i znajduje się przy ul. Beethovena oraz przy ul. Stacyjnej.

Segregacja odpadów oddawanych do PSZOK

Śmieci, które chcemy oddawać w punkcie selektywnego zbierania odpadów, muszą być odpowiednio posegregowane. Organizując wywóz gruzu przez firmę wywozową zwykle nie musimy się martwić o selekcję odpadów, umieszczając je w kontenerze. W przypadku przekazywania śmieci do punktu, warunkiem ich przyjęcia jest segregacja — punkt nie przyjmuje odpadów zmieszanych. Pierwszym krokiem więc do tego, aby móc pozostawić śmieci w punkcie jest ich prawidłowy podział. Wszystkie nasze śmieci, które zamierzamy oddać do punktu, powinny być podzielone m.in. na takie sekcje jak:
• papier i tektura
• szkło
• tekstylia
• metal
• mieszaniny kabli
• zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne
• farby, kleje, żywice
• detergenty
• opakowania po substancjach niebezpiecznych

PSZOK przyjmuje też odpady wielkogabarytowe, takie jak wersalki, komody, biurka. Pamiętać zaś trzeba, że nie ma możliwości przyjęcia przez punkt odpadów, co do których nie ma możliwości ich zidentyfikowania, czyli, np. substancji w opakowaniu bez etykiety. Punkt nie przyjmie też sprzętu budowlanego ani odpadów zawierających azbest.

Odbiór odpadów przez firmę wywozową

Alternatywą dla punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest wynajem specjalnych kontenerów, które zostaną podstawione w wyznaczone przez nas miejsce. Kontenery na gruz można postawić na własnej posesji, gdzie przeprowadzamy remont albo pod blokiem mieszkalnym czy pod kamienicą, np. na wewnętrznym dziedzińcu. Zaletą kontenera jest fakt, że w przeciwieństwie do punktu zbierania odpadów, gdzie śmieci musimy dowieźć sami, własnym lub wynajętym transportem na swój koszt, w cenie wynajmu kontenera jest jego odbiór i dowóz odpadów na wysypisko, czym w całości zajmuje się firma. Naszym zadaniem jest tylko umieszczenie niechcianych odpadów w kontenerze. Całą resztą zajmują się specjaliści. Odpady trafią w miejsce legalnego składowania, gdzie zostaną odpowiednio posegregowane i wykorzystane ponownie dzięki procesowi recyklingu. W wielu tego typu miejscach znajdują się m.in. kruszarki, które rozdrabniają beton, cegły i inne odpady, dzięki czemu remontowy gruz może znaleźć później zastosowanie w wielu robotach budowlanych, np. jako podsypka pod drogę.

Kontenery na gruz — bogactwo wyboru

Decydując się na firmę wywozową mamy możliwość pozbycia się dowolnej ilości niechcianych śmieci poremontowych. O ile w PSZOK-u odpady tego typu zwykle mają pod tym względem pewne ograniczenia, o tyle kontenery dają możliwość wywozu śmieci nawet po dużym remoncie generalnym, nad którym pracowała cała ekipa fachowców — a jak wiadomo, tego typu prace generują morze śmieci! Gruzar proponuje całą gamę kontenerów do wyboru: od małych pojemników o pojemności 2 m³ przydatnych w przypadku niewielkich remontów jednego pomieszczenia, przez nieco większe kontenery 5-7 m³, aż po duże kontenery 15 m³ wynajmowane zwykle przez właścicieli dużych, remontowanych domów.

Remontując mieszkanie, dom czy pozbywając się starych mebli warto rozważyć różne sposoby na zagospodarowania takich odpadów. W zależności od potrzeb i możliwości rozwiązaniem mogę stać się samodzielny wywóz śmieci do punktu PSZOK. Pozostawienie odpadów w punkcie jest nieodpłatne, jednak sami musimy zadbać o ich wcześniejszą segregację oraz zawieźć je na miejsce. Z kolei decydując się na wynajęcie kontenera na gruz, płacimy za jego wynajem, jednak o to, by śmieci trafiły w odpowiednie miejsce, gdzie zostaną posegregowane i recyklingowane, dba firma wywozowa.

Twoja reakcja na artykuł?

2
20%
Cieszy
3
30%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
40%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group